Naga MarketsSpojrzenie makroekonomiczne

Jedyne dane makroekonomiczne, które poznaliśmy w godzinach przedpołudniowych, to informacja o bilansie handlowym, produkcji przemysłowej oraz produkcji wytwórczej UK. Wszystkie pozycje okazały się gorsze od konsensusu – plasując się zdecydowanie poniżej dotychczasowych prognoz. Publikacje z godziny 10:30 zaprezentowano na poniższym screenie. Jak można się domyślać GBP po takim szoku ze strony fundamentów zaczął wyraźnie tracić – osunięcia GBP/USD sięgnęły ponad kilkudziesięciu pipsów.

Głównym wydarzeniem dzisiejszej sesji są jednak dwa wystąpienia banków centralnych – BOC (o 16:00) oraz RBNZ (o 23:00). W międzyczasie (również o 16:00) czeka nas natomiast publikacja raportu JOLT z amerykańskiego rynku, który dla inwestorów jest ważnym wyznacznikiem PKB oraz wydatków konsumenckich.

Bank Kanady według analityków pozostawi stopy procentowe bez zmian. Z rynku dobiegają jednak głosy, że BoC może zaskoczyć i zdecydować się na luzowanie już w tym tygodniu. Niezależnie od tego jak postąpią decydenci banku, na CAD powinniśmy spodziewać się osunięć – nawet bez luzowania oświadczenie polityki pieniężnej będzie co najwyżej neutralne (zakładamy jednak raczej gołębie podsumowanie posiedzenia). Sprawdź co o USD/CAD myśli BNP Paribas.

W zakresie RBNZ natomiast nikt nie ma wątpliwości – o 23:00 podana zostanie informacja o obcięciu stopy OCR z 3% do 2.75%. Rynek zastanawia się jednak, czy gubernator Wheeler pozwoli sobie na zapowiedź kolejnych cięć w najbliższych miesiącach. Podczas ostatniej konferencji prasowej dawał jasne sygnały, że z powodu sytuacji na rynku towarowym konieczne jest dalsze stymulowanie polityki pieniężnej w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Silne i słabe aktywa finansowe

Fortuna na walutach kołem się toczy – GBP był wczoraj najsilniejszym walorem, NZD najsłabszym. W trakcie środowego przedpołudnia sytuacja jest jednak zgoła odwrotna. Dzisiaj na prowadzenie niespodziewanie wysuwają się Antypody i frank szwajcarski. Zyskujący od dwóch dni funt obrywa natomiast z powodu gorszych danych makro.

SILNE: NZD, CHF, AUD

SŁABE: GBP, EUR

Propozycje wybranych analiz

Dzisiaj na Comparic.pl pojawiały się między innymi:

Notowania CHF/JPY znajdują się w wyraźnym momentum spadkowym. Cena doszła do jednego z poziomów wsparć wyznaczanych przez kwietniowy dołek, gdzie miejsce po silniejszej aktywności defensywnej podaży miało w końcu wyraźniejsze odreagowanie. Przed korektą jednak strefa oporu wyznaczana przez 23.6% zniesienia Fibo świecy z czarnego poniedziałku (15 stycznia, decyzja SNB) na wysokości 124.30 (poziom pokrywa się jednocześnie ze szczytami listopadowo-grudniowymi) oraz przez poziom horyzontalny 124.92. Warto śledzić niższe interwały (H4, H1) i szukać tam okazji sprzedażowych wewnątrz strefy. Dopiero pokonanie linii trendu będzie sygnałem, że cena ma zapędy do silniejszych wzrostów.

CHFJPYDaily.png 09.09

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forumConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here