Naga Marketspoludniowy_przegląd_rynkuNa głównych parkietach europejskich panuje podaż – DAX 1,5% pod kreską, podobnie CAC40, giełda w Londynie nieco lepiej – jedynie minus 0,9%. Również nasz warszawski indeks dwudziestu spółek zniżkuje – w momencie tworzenia tekstu pół procent pod kreską. Negatywne nastroje inwestorów mogą dziwić…


Dlaczego? Choćby z powodu szwajcarskiego indeksu CPI, którego wartość okazała się nieco wyższa od prognoz, choć to akurat nie najlepszy przykład bo wciąż inflacja w Szwajcarii jest na bardzo niskich (ujemnych) poziomach. Trochę lepsze dane płyną z strefy euro, gdzie publikacja PKB również rozminęła się z prognozami in plus. Co więc trapi rynki?

Te artykuły również Cię zainteresują
Brexit

Kwadrans po dziesiątej mogliśmy wysłuchać co do powiedzenia miał gubernator BoE, Mark Carney. Nie zdziwił się ten, kto podejrzewał, że przeważająca część wypowiedzi Brytyjczyka poświęcona będzie członkostwu Wielkiej Brytanii w Unii. Carney mówił o kosztach i wpływach jakie czerpie jego kraj z pozostawania w strukturze UE. Zapewnił, że Bank of England nie buduje jakichkolwiek planów na wypadek opuszczenia przez Wielką Brytanię krajów Unii Europejskiej ponieważ nie jest to kwestia, którą BoE powinno się zajmować.

Tym co znajduje się pod egidą BoE jest natomiast stabilność brytyjskiego sektora finansowego, która – jak przyznał Carney – będzie zagrożona jeśli faktycznie dojdzie do rozłamu. Osiągnięcie ugody (czy nie jest już na to za późno? – red.) i pozostanie Wielkiej Brytanii w zjednoczonej Europie pozwoli na głębszy oddech całemu, europejskiemu sektorowi bankowemu.

Inwestorzy nie przyłożyli zbyt wielkiej uwagi do słów gubernatora i po niewielkich zawirowaniach w okolicy godziny 10:00 GBP/USD kontynuuje spadki:

Jeśli byki nie przypuszczą szybko szturmu na GBP/USD, będziemy mogli mówić o zachwianiu się trwającego trendu. Warto obserwować parę podczas sesji amerykańskiej.
Jeśli byki nie przypuszczą szybko szturmu na GBP/USD, będziemy mogli mówić o zachwianiu się trwającego trendu. Warto obserwować parę podczas sesji amerykańskiej.

Na co jeszcze czekamy?

Zaplanowanych publikacji makroekonomicznych nie ma zbyt wiele – do najważniejszych można zaliczyć dane z kanadyjskiego rynku nieruchomości oraz wieczorny raport dotyczący wielkości zapasów ropy naftowej:

PrzechwytywanieSilne i słabe aktywa finansowe:

SILNE: JPY, GBP

SŁABE: NZD, CAD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walutConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here