Na rynkach kapitałowych korekcyjne ruchy wczorajszych wzrostów – DAX zniżkuje ponad 0,5%, CAC40 ponad 1,1% pod kreską podobnie jak polski WIG20. Na rynku walutowym dolar nadal traci, a Brytyjczycy myślą nad wprowadzeniem własnych rozwiązań w światowym rynku finansowym. Zapraszam na południowy przegląd rynku:
Zaczynając od dotychczas najważniejszego, tytułowego wydarzenia dnia – gubernator Bank of England przemawiał dziś przed Financial Stability Board w Tokio. Tematem przemówienia Marka Carneya był sposób w jaki banki i ogólnie, cały system finansowy, mógłby się ochronić przed możliwym kryzysem, podobnym do tego z początku 2009 roku.
Carney zwrócił uwagę, jakie problemy tworzy wciąż spowalniający globalny wzrost gospodarczy, przez który banki muszą wprowadzić szereg usprawnień w swoim dotychczasowym modelu biznesowym. Przede wszystkim, pożyczkodawcy muszą przyzwyczaić się do nowych realiów ekstremalnie niskich, lub czasem ujemnych stóp procentowych – zwracał uwagę gubernator BoE. Zdaniem Brytyjczyków, należałoby również wprowadzić zdecydowane usprawnienia w regulacjach bazyleiskich, które służą odpowiedniemu zarządzaniu ryzykiem w podmiotach ważnych systemowo (takich jak banki). Wygląda na to, że za sprawą Wielkiej Brytanii, która obecnie stoi w rozkroku pomiędzy niezależnością a dalszym członkostwem w Unii, czekają nas kolejne regulacje.
Spory zaskoczeniem była również dzisiejsza publikacja brytyjskiego PKB, które w ostatnim kwartale 2015 roku powiększyło się o 2,1% r/r.

Na co jeszcze czekamy?
Przede wszystkim na najważniejsze publikacje sesji amerykańskiej tj. dane dotyczące kanadyjskiego PKB (godzina 14:30) oraz amerykańskie Chicago PMI (godzina 15:45). Rynki przygotowują się również do jutrzejszego raportu non farming payrolls, który jak zwykle wywoła spore ruchy na parach powiązanych z dolarem.
Silne i słabe aktywa finansowe:
SILNE: NZD, EUR
SŁABE: USD, GBP
Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut
Proponowane analizy:
- NZD/USD pokonuje 6-miesięczny opór. Dalsze wzrosty?
- NZDCAD – długa świeca PIN BAR na oporze
- Ostatnia sesja miesiąca – 31.03.2016 – sygnały systemu Mebane Fabera: Lotos, PEKAO, PKN Orlen, Forte, Grajewo, Sanok, ABC Data, Monnari
Budowa nowego systemu finansowego juz została narzucona przez rynek.
Najwłasciwszymi beneficjentami tego systemu powinny byc takie kraje jak Japonia izrael kraje arabskie i Chiny.Ten system finansowy musi zostac stworzony w oparciu o parytet ropy i byc przeciwwagą dla USD.Jezeli zostanie stworzony przed kryzysem w USA-w co wątpie-mało czasu to by wynikało z potrzeby którą takie kraje jak GB juz widza.Niestety nie ma doskonałego systemu finansowego-ten tez nie rozwiązałby naszych problemów