Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Rocznica Czarnego Czwartku na rynkach przynosi iście czarny rozwój sytuacji. Ropa WTI spada poniżej 30USD/baryłkę, giełda kryptowalut Cryptsy ogłasza najprawdopodobniej nieywpłcalność i bankructwo (sprzeniewierzając kilka milionów dolarów), a chiński indeks Shanghain Composite znowu traci ponad 3,5%:

Piątkowa sesja azjatycka silnie pro spadkowa dla SCI
Piątkowa sesja azjatycka silnie pro spadkowa dla SCI

Chciałbym przypomnieć, że Comparic.pl wraz z brokerem Option Trade rozpoczął nowy cykl webinarów dla opcji binarnych. Trzymiesięczny pakiet darmowych szkoleń wprowadzi Państwa w samodzielne inwestowanie na opcjach!

Z najistotniejszych danych sesji piątkowej należy zwrócić uwagę na spadki danych kredytowych w Chinach. Podaż pieniądza M2 na poziomie 13,3% (prognoza 13,5%, poprzednio 13,7%) oraz nowe kredyty w CNY o łącznej wartości 597,8 mld USD (prognoza 700 mld) – odbiło się to oczywiście niekorzystnie na notowaniach parkietów Kraju Środka.

O godzinie 11:00 strefa euro podawała informacje dotyczące handlu zagranicznego. Bilans handlowy okazał się delikatnie gorszy od wyniku poprzednio – 23,6mld EUR vs 24,1mld EUR. Wartość dostosowana sezonowo wypadła jednak lepiej – 22,7mld, prognoza 21mld, poprzednio 19,9mld. Na EUR nie wywołało to jednak silniejszych ruchów.

Dzisiejszy kalendarz kryje w sobie jeszcze następujące publikacje:

Źródło: Macronext.com
Źródło: Macronext.com

Silne i słabe aktywa finansowe

Gdy Chiny i ropa spadają automatycznie tracą też waluty surowcowe – dolar australijski, dolar nowozelandzki oraz dolar kanadyjski. Zyskuje natomiast japoński jen traktowany w takich przypadkach przez inwestorów jako bezpieczna przystań. W rocznicę Czarnego Czwartku wzrosty obserwowane również na CHF.

SILNE: JPY, CHF
SŁABE: AUD, NZD, CAD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

AUDJPYDaily 15.01

Notowania AUD/JPY w trakcie piątkowej sesji osuwają się o ponad 2.2% (ponad 200 pipsów), sygnalizując chęć kontynuacji silnej deprecjacji widocznej od początku roku. Po chwilowej, szarpanej pauzie i rozrysowaniu się bardzo długiej niedźwiedziej świecy pin bar, dolar australijski do japońskiego jena znowu powraca do spadków. Wpływ na to ma oczywiście sytuacja na chińskiej giełdzie oraz spadki cen ropy (działające podażowo na AUD i popytowo na JPY). Pokonanie obecnych trzyletnich dołków, otwiera drogę w kierunku kolejnych istotnych wsparć – między innymi okrągłego poziomu 80.00.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here