Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Czwartkowa sesja upływa pod dyktando banków centralnych. O godzinie 21:00 w środę (9 grudnia) poznaliśmy decyzję Banku Rezerw Nowej Zelandii, który zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopę procentową o 25 punktów bazowych do 2,5% (czwarta obniżka w tym roku). Samo oświadczenie było jednak zdaniem analityków “delikatnie jastrzębie” i sugerowało, że w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się dalszych obniżek, dzięki czemu NZD zyskiwał.

Godzina 09:00 dzisiejszej sesji przyniosła natomiast informacje o stopach procentowych w Szwajcarii. Pomimo oczekiwań stopa depo nadal znajduje się na poziomie -0,7% (rynek wyceniał obniżkę) – początkowo spowodowało to silniejsze wzrosty CHF, jednak po publikacji oświadczenia polityki pieniężnej oraz konferencji prasowej frank szwajcarski zaczął tracić i notowania na EUR/CHF oraz USD/CHF przebiły te sprzed posiedzenia.

Kolejna decyzja banku centralnego (BoE) o godzinie 13:00 – poznamy wtedy nie tylko wyniki głosowania w sprawie stóp procentowych i oświadczenie polityki pieniężnej, ale również protokoły z całego wydarzenia. Należy pamiętać, że Bank Anglii jako jedyny wprowadził nową formułę, w której minutes pojawiają się w tym samym dniu co podsumowanie posiedzenia polityki pieniężnej. Rynki wyceniają, że dzisiejsze spotkanie będzie jednak typowym non-event, nie przynosząc żadnych zmian, ani silniejszych ruchów na rynkach.

Uwagę warto zwrócić również na nocny raport z australijskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spada do 5,8% (poprzednio 5,9%, prognoza 6,0%), a to wszystko za sprawą rekordowo wysokiej zmiany zatrudnienia. W listopadzie lokalna gospodarka stworzyła 71 tysięcy nowych etatów. Po bardzo wysokim odczycie za październik (56 tysięcy) część analityków twierdziła, że miejsce miał poważny błąd statystyczny i spodziewała się nie tylko silnej spadkowej korekty, ale również ujemnych wyników listopadowych (-10 tysięcy). Odczyt okazał się ogromnym zaskoczeniem i wywołał dynamiczne wzrosty na AUD.

Silne i słabe aktywa finansowe

Najsłabiej w godzinach przedpołudniowych wypada europejska waluta – wszystko za sprawą korelacji z frankiem szwajcarskim, który traci po posiedzeniu i konferencji SNB. Najsilniejsze osunięcia widoczne są wobec dolara australijskiego. AUD znajduje się na przeciwległym biegunie i silnie wzrasta w stosunku do całego koszyka walut G8. Powodem są nocne wyniki z rynku pracy, które okazały się najsilniejsze od 28 lat!

SILNE: AUD
SŁABE: EUR, CHF

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

EURAUDDaily 12.10

Na EUR/AUD technika pokryła się z fundamentami. Nie dość, że para po silnych wzrostach podeszła pod istotną strefę oporu, to w tym samym momencie z Australii napłynęły bardzo silne dane makroekonomiczne, co spowodowało jak na razie osunięcia w trakcie czwartkowej sesji o 250 pipsów. EUR/AUD jest najsilniej trendującą walutą w godzinach przedpołudniowych i z pewnością warto syttuację to wykorzystać.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here