Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Dane makroekonomiczne, które pojawiły się w czwartek (03 grudnia) do godziny 12:00 prezentuje poniższy screen. W Europie seria odczytów PMI usługowego Markit – wyniki w większości przypadków okazały się delikatnie gorsze lub zbliżone do prognoz. W przypadku PMI usługowego dla całej strefy euro 54,20 (prognoza 54,60):

dane 03.12

Te artykuły również Cię zainteresują
To co interesuje rynki najbardziej to oczywiście decyzja dotycząca stóp procentowych oraz konferencja Europejskiego Banku Centralnego (kolejno o 13:45 oraz 14:30). Inwestorzy bardzo silnie wyceniają obniżkę stóp + poszerzenie programu skupu aktywów. Jeżeli ECB „nie dostarczy” tych decyzji, wtedy na EUR możemy spodziewać się silniejszej korekty. Luzowanie powyżej 10 punktów bazowych (co oznaczałoby spadek stopy depozytowej poniżej -0,3p.p.) wraz z pogłębieniem QE przyniesie natomiast dalszą deprecjację europejskiej waluty. Dokładniejsze prognozy przed posiedzeniem opisywaliśmy tutaj. Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z opiniami 25 członków Rady Prezesów banku przed ECB.

Równo z konferencją prasową Mario Draghi’ego na mównicy pojawi się również Mester z FOMC – pół godziny później Janet Yellen. Oprócz tego z USA napłynie jeszcze kilka innych, równie istotnych danych:

  • 14:30– wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
  • 15:45– PMI usługowe Markit
  • 16:00– PMI pozaprzemysłowe ISM
  • 16:00– zamówienia przemysłowe m/m
  • 19:10– wystąpienie Stanleya Fischera z FED

Śledź Rynki na Żywo od 13:45 i jako pierwszy zapoznaj się z decyzją Europejskiego Banku Centralnego!

Silne i słabe aktywa finansowe

Chociaż chciałoby się stwierdzić, że na rynkach widoczna jest cisza przed burzą związaną z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, to nie jest to do końca prawdą. USD w stosunku do środowych miejsc zamknięcia co prawda praktycznie w miejscu, jednak EUR wyraźnie traci po gorszych od prognozowanych wynikach PMI usługowego (w dół również CHF). Aprecjacja nadal widoczna na dolarze australijskim – szczególnie w stosunku do euro i franka.

SILNE: AUD
SŁABE: EUR, CHF

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

EURUSDDaily

EUR/USD wyraźnie pokonało trwającą od pół roku szeroką konsolidację pomiędzy 1.0810 oraz 1.1450. Cena od wyjścia z zakresu przesuwa się w kanale o silnym nachyleniu, a świeca dzienna kolejną sesję z rzędu testuje zakres kwietniowych dołków (1.0540). Luzowanie ze strony Europejskiego Banku Centralnego, może zepchać notowania jeszcze niżej – w kierunku dołka marcowego (1.04594). Gdyby dodać do tego potencjalną podwyżkę stóp procentowych w wykonaniu FEDu za dwa tygodnie, wtedy zdaniem analityków kolejny cel na EUR/USD to parytet (1.00).

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here