Naga MarketsFunt zalicza tąpnięcie w obliczu ryzyka hard Brexitu. W poniedziałek odbija dolar pozostając na dwuletnich minimach. Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Ponadpartyjna grupa Kongresmenów w USA, planuje jeszcze dzisiaj złożyć oficjalny wniosek o związany z pakietem fiskalnym o wartości 900 mld USD
  • Brexit – unijny negocjator Michel Barnier przyznał, że sprawy nie posunęły się do przodu
  • Chiny mogą być głównym beneficjentem post-pandemicznego ożywienia globalnej gospodarki

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro traci impet do dolara. Czy to już korekta?

W poniedziałkowy ranek dolar nieco odbija po piątkowej przecenie. To jednak bardziej korekta, gdyż w przestrzeni rynkowej nie ma nowych, mocnych newsów. Jeszcze w piątek wieczorem indeksy na Wall Street wspięły się nowe szczyty na fali oczekiwań, co do dodatkowego wsparcia po tym, jak dane Departamentu Pracy nieco rozczarowały.

Poniedziałek przynosi doniesienia Financial Times, jakoby ponadpartyjna grupa Kongresmenów, planuje jeszcze dzisiaj złożyć oficjalny wniosek o związany z pakietem fiskalnym o wartości 900 mld USD, choć mówiło się o tym od kilku dni. Kluczowe jest teraz to, czy stosowne ustawy uda się przyjąć do piątku 11 grudnia, kiedy to rozpoczyna się okołoświąteczna przerwa w Kongresie – oświadczył ekspert BOŚ.

Nowych wątków nie ma też w temacie Brexitu – po mieszanych doniesieniach w weekend, w poniedziałek unijny negocjator Michel Barnier przyznał, że sprawy nie posunęły się do przodu i nadal w trzech kluczowych aspektach utrzymują sie istotne różnice. Zwraca się uwagę, że piłka jest teraz po stronie Brytyjczyków, chociaż nie brak plotek, jakoby kanclerz Angela Merkel i prezydent Emmanuel Macron mieli złagodzić swoje oczekiwania dotyczące jednego z wątków, jakim jest kwestia pomocy publicznej. Funt jest dzisiaj najsłabszą walutą w przestrzeni G-10.

W nocy pojawiły się niezłe dane z Chin – nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła w listopadzie do 75,4 mld USD z 58,4 mld USD (szacowano jej spadek do 53,5 mld USD), co jest zasługą wyraźnego przyspieszenia dynamiki eksportu do 21,1 proc. r/r, podczas kiedy dla importu nieznacznie zmalała do 4,5 proc. r/r.

To mocny sygnał, że Chiny mogą być głównym beneficjentem post-pandemicznego ożywienia globalnej gospodarki. Co ciekawe, tak silnej dynamice eksportu nie przeszkadza fakt mocniejszego juana na przestrzeni ostatnich miesięcy. Dzisiaj USDCNH pozostał względnie stabilny. Dane nt. handlu zagranicznego zostały zrównoważone przez informacje o wprowadzeniu sankcji na kilkunastu chińskich oficjeli zaangażowanych w niedemokratyczne działania w Hong Kongu – dodał.

Tymczasem kurs EUR/USD po tym jak w piątek nie udało się wyraźniej naruszyć czwartkowego szczytu przy 1,2174 i zakończyliśmy handel spadkową świecą doji, poniedziałek przynosi próbę rozrysowania korekty zeszłotygodniowych zwyżek.

Pretekstem są słabsze nastroje, chociaż głównie w Europie, bo za sprawą zamieszania wokół Brexitu. Nie wydaje się, aby wątek relacji amerykańsko-chińskich (administracja Trumpa nałożyła obostrzenia na kilkunastu chińskich oficjeli zaangażowanych w łamanie demokracji w Hong Kongu) miał jakieś większe znaczenie dla inwestorów z USA – te informacje mogą zostać dzisiaj wieczorem przykryte przez kolejną odsłonę dyskusji wokół przyjęcia pakietu fiskalnego przez Kongres – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here