Naga MarketsPrzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), Marek Chrzanowski, podczas rozmowy z Pulsem Biznesu zapowiadał, że urząd chce ostrzegać i informować Polaków o charakterystyce i zagrożeniach rynku kryptowalut. Jak wynikało z jego wypowiedzi w najbliższych miesiącach rozpocząć ma się kampania edukacyjna skierowana do polskich konsumentów.


Trading Jam i Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chcą wziąć udział w projekcie

Na kilka dni po oświadczeniu M. Chrzanowskiego, Fundacja Trading Jam (TJS) zrzeszająca kilkanaście tysięcy inwestorów detalicznych skupionych wokół rynku instrumentów pochodnych (OTC/FX) wystosowała list otwarty do KNFu, w którym prezentowała gotowość aktywnego udziału w otwartych konsultacjach na temat formy i treści kampanii informacyjnej. TJS postulował między innymi o:

  1. Przeprowadzenie debaty publicznej ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: emitentami, inwestorami, właścicielami giełd, właścicielami kopalń oraz programistami.
  2. Wypracowanie jasnej definicji kryptowaluty.
  3. Określenie sposobów informowania o potencjalnych piramidach i oszustwach oraz postępowania w ich przypadku.
  4. Wypracowanie propozycji rozwiązań prawnych dotyczących:– kwestii finansowo-podatkowych,– obrotu kryptowalutami,– emisji kryptowalut.
  5. Uzgodnienie sposobów audytowania kopalni współdzielonych (pooli) i giełdkryptowalut.
  6. Stworzenie norm dla banków i instytucji finansowych zgodnych z AML i KYC w interesie posiadaczy rachunków bankowych, którzy są uczestnikami handlu kryptowalutami.

Obecnie, podobny list otwarty wystosowało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB), które również chce proaktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia materiałów edukacyjnych dla Polaków odnośnie Bitcoina i jego pochodnych. Pełna treść listu dostępna jest poniżej:

“Jesteśmy przekonani, że dzięki działaniu z osobami od lat zajmującymi się temat walut cyfrowych i tworzącymi ten rynek niemal d początku jego istnienia, organy państwowe będą w stanie wypracować optymalne stanowiska względem tej innowacyjnej technologii i przygotować rzetelną kampanię zaznajamiającą Polaków z jej niuansami, a także niebezpieczeństwami związanymi z istnieniem projektów podszywających się pod „monety” oparte na Blockchainie” – pisze Filip Pawczyński, prezes PSB.

Warto zaznaczyć, że to już drugi otwarty list PSB w ostatnim czasie. W połowie bieżącego miesiąca F. Pawczyński ostrzegał przed DasCoinem sugerując, że ten nie jest walutą cyfrową.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here