Naga MarketsPatryk Przeździecki, adwokat specjalizujący się w przestępstwach na rynkach kapitałowych, reprezentujący fundację Trading Jam Session, w trakcie rozmowy z Parkiet TV przyznał, że polskie prawo sprzyja „kreowaniu, funkcjonowaniu i promocji” piramid finansowych. Wraz z Piotrem Zającem, redaktorem internetowej telewizji Parkietu dyskutował między innymi na temat systemów Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast i Team-Coin, przed którymi w ostatnim czasie ostrzegał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).


Piramidy finansowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu?

Na początku września UOKiK skierował do polskich konsumentów ostrzeżenie dotyczące projektów Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin, które w ocenie prezesa Urzędu mogą być potencjalnym piramidami finansowymi: – Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy komentował Marek Niechciał, sternik UOKiK.

W pierwszej części roku Urząd wystosowywał podobne ostrzeżenie również co do FutureNet nazywając przedsięwzięcie „systemem promocyjnym typu piramida”. Po problemach z Amber Gold i „łowcami frajerów” sprawa piramid finansowych wydaje się być kolejną, która dręczy polski rynek finansowy.

Jak twierdzi Patryk Przeździecki, mecenas prowadzący własną kancelarię adwokacką, specjalizujący się między innymi w oszustwach finansowych, „polskie prawo wręcz sprzyja kreowaniu i funkcjonowaniu i promocji piramid finansowych. Przede wszystkim w polskim prawie karnym nie występuje odrębny występek, który penalizowałby tworzenie piramidy finansowej. Mamy niedoskonałe prawo (…) i działalność taka nie podlega przepisom prawa karnego, które ciężko zastosować w tego typu przypadkach”wyjaśnia reprezentant prawny fundacji Trading Jam Session (TJS).

KNF nie ma kompetencji, by zajmować się piramidami finansowymi

Jak twierdzi Przeździecki w rozmowie dla Parkiet TV, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie posiada kompetencji prawnych, które umożliwiałyby skuteczną walkę z piramidami. Jest to zadaniem UOKiK, który aktywnie ostrzega konsumentów oraz interweniuje w przypadku kontrowersyjnych projektów, co do których istnieje podejrzenie o wprowadzeniu w błąd lub oszukaniu inwestorów.

Fundacja TJS chce w tym temacie podjąć inicjatywę ustawodawczą. Chcemy wprowadzenia do polskiego kodeksu karnego nowego typu występku, wprost penalizującego samo tworzenie i promowanie piramid finansowych”komentuje Przeździecki. Jednocześnie dodaje, że w momencie gdy inwestor poniósł już szkodę wynikająca z działalności piramidy, zazwyczaj jest za późno na dochodzenie swoich praw, gdyż takowa struktura upada, co tworzy błędne koło.

Niska świadomość ekonomiczna i chęć szybkiego zysku wodą na młyn dla twórców piramid?

Pomimo rosnącej liczby ostrzeżeń ze strony UOKiK i szeregu afer finansowych w ostatnich latach – zaczynając od Amber Gold – polscy konsumenci nadal nie wyciągnęli odpowiednich wniosków i tracą pieniądze w projektach typu piramida. Zdaniem Przeździeckiego winna za to jest „niska świadomość ekonomiczna” i brak odpowiedniego programu w szkołach, które nie uczą o rynkach finansowych i związanych z nim zagrożeniach, czego przykładem jest między innymi sprawa kredytów we frankach: „Młody człowiek kończący liceum, choć miał zajęcia z przedsiębiorczości, to wkracza w dorosłe życie i nie ma pojęcia jak działa rynek finansowy i jak wielkie ryzyko się z nim wiąże”dodaje mecenas TJS.

W podsumowaniu rozmowy Przeździecki dochodzi do smutnych wniosków, że pomimo skazania twórców piramid prawomocnymi wyrokami, to ciężko na polskim rynku wskazać przypadki, w których udało się odzyskać zdefraudowane środki i oddać je pokrzywdzonym inwestorom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here