Naga MarketsZ opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) pod koniec lutego br. raportu wynika, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) zmniejszył się realnie w IV kwartale 2020 r. o 2,8 proc. Wpłynęło na to przede wszystkim obniżenie popytu krajowego, do czego z kolei przyczyniły się rządowe obostrzenia wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Narodowy Bank Polski prognozuje natomiast, że najgorsze mamy już za sobą i przez kolejne trzy lata z rzędu polska gospodarka będzie rozwijać się w niesamowitym tempie.

  • Polskie PKB ma rosnąć o ponad 5 proc. przez ponad dwa lata – uważa NBP
  • W połowie bieżącego roku nastąpi powrót PKB do poziomu sprzed pandemii – prognozuje NBP
  • Projekcja inflacji NBP balansuje na cienkiej linie – ostrzegają ekonomiści mBanku

W połowie roku nastąpi powrót PKB do poziomu sprzed pandemii 

Narodowy Bank Polski (NBP) przedstawił “Raport o inflacji”. To dokument przedstawiający ocenę Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotyczącą przebiegu procesów makroekonomicznych wpływających na inflację.

Te artykuły również Cię zainteresują
W projekcji założono, że od II kw. 2021 r. nastąpi powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu, uwarunkowany jednak normalizacją sytuacji epidemicznej, odbudową aktywności za granicą oraz poprawą perspektyw dla popytu prywatnego.

Scenariusz projekcyjny zakłada przy tym relatywnie niskie – biorąc pod uwagę skalę spadku aktywności gospodarczej w ubiegłym roku – tempo wzrostu PKB w 2021 r. Będzie je ograniczać powolne znoszenie obostrzeń epidemicznych oraz utrzymująca się na podwyższonym poziomie niepewność związana z dalszym przebiegiem pandemii.

Z drugiej strony, odbudowę aktywności gospodarczej wspierać mają natomiast działania antykryzysowe rządu oraz Narodowego Banku Polskiego, w tym obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu.

– Oczekuje się, że w połowie bieżącego roku nastąpi powrót PKB do poziomu sprzed pandemii. W kolejnych dwóch latach ekspansja będzie przekraczać 5% rocznie, a tym samym gospodarka stopniowo powróci do średniookresowej ścieżki wzrostu oczekiwanej przed pandemią – czytamy w Raporcie o inflacji.

Oznacza to, że polska gospodarka miałaby rozwijać się w tym roku w tempie 4 proc. a w kolejnych latach przyspieszyć do 5,5 proc. w 2022 r. i 5,4 proc. w 2023 r.

Według projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialnego za opracowanie raportu, średnioroczna inflacja powinna wynieść w tym roku około 3,2 proc. r/r. W kolejnych latach zakłada się natomiast, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych będą rosły odpowiednio o 2,8 proc. w 2022 r. i 3,2 proc. w 2023 r.

Ekonomiści mBanku ostrzegają natomiast, że przy tak silnym wzroście PKB projekcja inflacji balansuje na cienkiej linie i ryzyko wyjścia poza przedział wahań jest wysokie.

NBP szacuje natomiast, że po obniżeniu się średniorocznej inflacji CPI w latach 2021-2022, w 2023 r. dynamika cen ponownie wrośnie, kształtując się jednak w całym horyzoncie projekcji w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar słabnie na szerokim rynku, funt i euro zyskują
Następny artykułAmica szacuje swoje wyniki finansowe za 2020 rok
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here