Naga Markets



wall streetBieżący tydzień jest tragiczny dla wielu inwestorów na rynku kapitałowym. Notowania indeksów giełdowych notują bowiem największe spadki od czasu upadku banku Lehmann Brothers, tj. od ponad 11 lat. Panika na rynkach finansowych sprawia, że na wartości zyskują obligacje skarbowe, które przez inwestorów uznawane są za tzw. “bezpieczną przystań”. 


Rentowność polskich 10-latków nigdy nie była tak niska

Jednymi z wielu czynników oddziałujących na odsetki od obligacji są inflacja i stopy procentowe. Kluczową rolę odgrywa także sytuacja na rynkach finansowych. W okresie spowolnienia gospodarczego inwestorzy w pierwszym stopniu stawiają bowiem na bezpieczeństwo, jakie zapewniają im obligacje rządowe.

Te artykuły również Cię zainteresują




Panika jaką obserwujemy od kilku dni na rynkach kapitałowych sprawia, że coraz większe grono inwestorów przenosi swój kapitał na rynek długu. To z kolei sprawia, że emitentom obligacji łatwiej jest znaleźć inwestorów, w efekcie czego nie muszą oni oferować wysokich odsetek.

Zobacz także: Na rynku polała się krew! S&P500 ustanawia nowy rekord spadków

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze działania banków centralnych. Analitycy mBanku zwracają uwagę, że “w sześć tygodni rynki przeszły od oczekiwania mniej więcej jednej podwyżki stóp proc. w Polsce do wyceniania prawie cięć stóp o łącznie 75 pb.” Podkreślają oni również, że na decyzje Narodowego Banku Polskiego (NBP) większy wpływ będą miały szerząca się na świecie niepewność i spowolnienie wzrostu gospodarczego niż inflacja.

Oczekiwanie obniżki stóp procentowych przez bank centralny również jest jednym z czynników, który wspiera wzrost cen obligacji skarbowych, a co za tym idzie obniża ich rentowność. W praktyce bowiem im wyższa jest cena, tym niższa rentowność.

Rosnące ceny obligacji skarbowych sprawiły, że rentowność polskich 10-latek spadła w pewnym momencie piątkowej sesji poniżej 1,7%, co było najniższym poziomem w historii.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Polski
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Polski

Polskie papiery nie są jednak żadnym wyjątkiem. Gwałtownie spadają także m.in. rentowności obligacji amerykańskich czy niemieckich.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSzukamy, analizujemy, gramy” sentyment 28.02.2020 EUR/USD i USD/JPY
Następny artykułKoronawirus zepchnie aktywność chińskiej gospodarki do poziomów z czasu globalnego kryzysu finansowego? Chiny jutro opublikują PMI
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here