Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


W dniu dzisiejszym Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący stopy bezrobocia za lipiec 2018 r. Wynika z niego, że zgodnie z prognozami analityków, bezrobocie utrzymało się na dotychczasowym poziomie 5,9%. Warto przypomnieć, że jest to najlepszy wynik od listopada 1990 roku, kiedy to stopa bezrobocia również plasowała się na poziomie 5,9%.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 961,8 tys. wobec 967,9 tys. osób przed miesiącem. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu br. wyniosła natomiast 137,8 tys., tj. była o 10,2% niższa niż przed rokiem. Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny, a ich udział w nowo zarejestrowanych ogółem zwiększył się w porównaniu z notowanym przed rokiem – o 0,4 p.proc. do 81,3%. Zwiększył się odsetek osób długotrwale bezrobotnych, osób bez kwalifikacji zawodowych oraz osób zamieszkałych na wsi.

Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie podobnym jak w czerwcu br. i  była niższa niż w lipcu ub. roku. Wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za II kwartał br. także wskazują na lepszą niż przed rokiem sytuację na rynku pracy; zwiększyła się liczba pracujących, a zmniejszyła – bezrobotnych. Poprawił się wskaźnik zatrudnienia, a stopa bezrobocia wyznaczonego wg kryteriów BAEL była najniższa w historii badania, prowadzonego od 1992 r.

Źródło: http://stat.gov.pl

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,3% w wielkopolskim do 9,9% w  warmińsko-mazurskim. W porównaniu z czerwcem br. zmniejszyła się w pięciu województwach; najbardziej w kujawsko-pomorskim (o 0,2 p.proc.), a najmniej – w lubelskim, pomorskim, warmińsko- -mazurskim i zachodniopomorskim (po 0,1 p.proc.). W pozostałych województwach stopa bezrobocia nie uległa zmianie (z wyjątkiem świętokrzyskiego, w którym zwiększyła się o 0,1 p.proc.).

W porównaniu z  lipcem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w  warmińsko-mazurskim (o 2,0 p.proc.), a w najmniejszym – w małopolskim i wielkopolskim (po 0,8 p.proc.).

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu lipca br. kobiety stanowiły 57,0%, tj. o 1,3 p.proc. więcej niż przed rokiem. Zwiększył się udział osób uprzednio pracujących (o 0,4 p.proc. do 86,5%) oraz nieznacznie – osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,1 p.proc. do 30,7%). Zmniejszył się natomiast odsetek osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 0,4 p.proc. do 84,9%) oraz absolwentów (o 0,2 p.proc. do 2,1%).

Źródło: http://stat.gov.pl

Czy wiesz, że:
Stopa bezrobocia obliczana jest jako udział zarejestrowanych bezrobotnych wśród ludności aktywnej zawodowo (z wykluczeniem osób odbywających czynną służbę wojskową oraz pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego). Wskaźnik ten publikowany jest przez Główny Urząd Statystyczny. Z uwagi na uwzględnienie jedynie zarejestrowanych bezrobotnych uważany jest on za mało miarodajny – http://www.macronext.com

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że w ubiegłym tygodniu kurs przetestował dość istotny opór, w okolicy którego ponownie pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy spadki i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic poziomu 3.5900. Do handlu na rynku walutowym polecam brokera Naga Markets, który oferuje świetne spready.

USDPLN Weekly

Poznaj strategię EMA10/20 podczas bezpłatnego webinaru

Równocześnie, z tego miejsca bardzo serdecznie chciałbym zaprosić się na bezpłatny webinar, w trakcie którego:

– Dowiesz się czym są średnie kroczące i jak powstają
– Poznasz rodzaje średnich kroczących i dowiesz się czym różnią się one między sobą
– Poznasz kompletną strategię inwestycyjną wykorzystującą średnie kroczące (EMA10/20)
– Poznasz proponowany model zarządzania ryzykiem i otwartymi pozycjami.

Zapisz się


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Wszystkie analizy i zagrania według tejże strategii można będzie śledzić pod tagiem „Strategia EMA 10/20Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKomentarz walutowy – złoty mocniejszy przed Jackson Hole
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 24.08.2018 EUR/CAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

4 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajnie napisany artykuł, wydaje mi się że to bezrobocie już nie spadnie niżej, jest to chyba próg który zawsze będzie czyli osoby które i tak nie pójdą do pracy. Zastanawiam się tylko nad jedną kwestią, co zrobimy gdy zacznie już bardzo mocno brakować nam pracowników?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here