Naga Markets

Polskie akcje rekordowo tanie. Czy to już czas na zakupy?Akcje notowane na warszawskiej giełdzie są dla inwestorów zagranicznych bardzo tanie, zwrócił uwagę Portfolio Manager Ipopema TFI S.A., Mateusz Pawłowski, w rozmowie na antenie Comparic24.tv. Jednak pewne kwestie powstrzymują inwestorów zachodnich przed lokowaniem kapitału na polskim rynku.Stopy procentowe – czy wzrosną? Odpowiada ekspert Ipopema TFI

Czy stopy procentowe będą jeszcze rosnąć? To pytanie bez wątpienia zadaje sobie każdy kredytobiorca w Polsce. Mateusz Pawłowski, Portfolio Manager w Ipopema, uważa, że może już nadszedł czas na koniec serii podwyżek.

– Mam takie wrażenie, że to są takie sygnały, które płyną ze strony RPP, ale także ze strony ekonomistów analizujących te decyzje na codzień, że jednak zbliżamy się do końca podwyżek stóp procentowych. Czy ta stopa zatrzyma się na poziomie 6,75%, czy to będzie 7%, czy tak jak niektórzy prognozują 7,5%? Myślę, że to nie ma już bardzo dużego znaczenia. – stwierdził Pawłowski.

Sądzi on, że RPP będzie chciała dać sobie, złotemu i gospodarce czas na to, żeby te wyższe poziomy podwyżek stóp procentowych zaczęły działać na stałym poziomie, a nie wznoszącym.

Na dzisiaj trudno wyrokować czy te 6,75% które mamy dzisiaj będzie ostatnią w cyklu. – przestrzegł jednak Pawłowski.

Gdzie szukać okazji na GPW?

– Polska giełda jest od początku roku najsłabszą giełdą na świecie. Zachowanie indeksu jest słabe nie tylko w relacji do giełd krajów rozwiniętych, ale także do indeksów krajów rozwijających się. WIG od początku roku spadł o 27%, a MSCI Poland na który często zwracają uwagę inwestorzy zagraniczni spadł o ponad 35%. Do tego dochodzi jeszcze kwestia walutowa. – zwrócił uwagę Pawłowski.

Mateusz Pawłowski z Ipopema zaznaczył, że inwestor zagraniczny spogląda na polski rynek w ujęciu zagranicznej waluty, a nie w polskim złotym. W związku z tym, polski rynek jest dla niego ekstremalnie tani.

XTB

– To są poziomy po kryzysie z 2007 czy 2008 roku. Ewidentnie przestrzeń do wzrostów jest, ale prawdopodobnie niska płynność (…) sugeruje, że inwestorzy zagraniczni stoją z boku. To rodzi szansę na dodatkowy “upside”, jeśli oni odkryją polską giełdę i jej taniość, która bezwględnie występuje. – stwierdził ekspert Ipopema TFI.

Pawłowski podkreślił jednak, że dla inwestora amerykańskiego, bliskość wojny na Ukrainie może być odstraszająca. Więcej szczegółów w nagraniu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here