Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoRok 2020 powoli dobiega końca. Kurs euro wzrósł w tym czasie o ponad 27 groszy, a kurs franka o ponad 25 groszy. Równocześnie, kurs funta spadł o 2 grosze, a kurs dolara o niemal 11 groszy. Czy tendencje te będą kontynuowane? Jak w 2021 roku zachowa się kurs złotego? Zdaniem ekspertów z Saxo Bank, w nadchodzącym roku niezbędne może okazać się dalsze luzowanie polityki pieniężnej.

  • NBP sprawdził się w kryzysie 
  • Niezbędne będzie dalsze luzowanie polityki pieniężnej
  • Najlepszy pakiet bodźców zaoferuje szczepionka
  • Inflacja osłabia złotego 
  • Polski złoty straci względem franka i euro, zyska wobec dolara

NBP sprawdził się w kryzysie 

Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Bank uważa, że Polska skutecznie zareagowała na pandemię koronawirusa, sięgając po nowe narzędzia polityki pieniężnej, takie jak skup długu skarbowego przez bank centralny, co przyczyniło się do minimalizacji skutków kryzysu. Od początku pandemii NBP skupił około 50% nowo wyemitowanego długu skarbowego, co odpowiada poziomowi Banku Anglii.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Wartość złotego stosunkowo szybko się ustabilizowała … kończąc rok … ze spadkiem o około 5% względem euro, natomiast ze zwyżką o ponad 3% względem szybko słabnącego pod koniec roku USD – John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

Niezbędne będzie dalsze luzowanie polityki pieniężnej

Patrząc w przyszłość, Christopher Dembik spodziewa się, że w nadchodzącym roku niezbędne będzie dalsze luzowanie polityki pieniężnej, aby poradzić sobie z konsekwencjami kryzysu i ryzykiem nowego lockdownu. Zaznacza on jednak, że kolejne obniżenie stóp nie wchodzi w grę, ponieważ nie byłoby to efektywne narzędzie.

– Przewidujemy przede wszystkim dwa kanały luzowania polityki pieniężnej: 1) wzrost skupu obligacji skarbowych, co zagwarantowałoby bardzo atrakcyjne koszty zaciągania kredytów i zapobiegłoby znacznemu umocnieniu się PLN względem EUR i USD oraz 2) wdrożenie kreowania nowych kredytów lub modyfikacja kreowania istniejących kredytów (tj. modyfikacja kredytów wekslowych) – twierdzi Dembik.

Zobacz także: Glapiński: Możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kw. 2021 r.

Najlepszy pakiet bodźców zaoferuje szczepionka

Dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Bank szacuje, że tempo ożywienia gospodarczego będzie w Polsce, w znacznej mierze zależeć od powodzenia kampanii szczepień.

– Najlepszy pakiet bodźców zaoferuje szczepionka. Ograniczając rozprzestrzenianie się pandemii, przywróci zaufanie – tak ważne dla gospodarki – i umożliwi uwolnienie wszystkich oszczędności nagromadzonych w ostatnich miesiącach, powodując mocne ożywienie aktywności gospodarczej – komentuje.

Inflacja osłabia złotego 

John J. Hardy zaznacza jednak, iż przez wzgląd na wysoką inflację konsumencką (CPI), złoty może nie odnieść szczególnie dobrych wyników. Wskazuje on, że jeszcze przed pandemią pojawiły się niepokojące sygnały presji inflacyjnych w Polsce, w efekcie których inflacja znacznie przekroczyła stopę procentową banku centralnego, co oznacza, że utrzymywanie depozytów czy obligacji w polskiej walucie jest wysoce nieatrakcyjne ze względu na ujemny realny zwrot. 

Może Cię zainteresować: Polska na czele niechlubnego rankingu! Mamy najwyższą inflację w UE

Polski złoty straci względem franka i euro, zyska wobec dolara

Jego zdaniem, w przypadku powtórzenia się tej sytuacji w 2021 r. kurs złotego mógłby wejść w trend boczny, bądź nawet spadkowy w relacji do euro.

– W ramach scenariusza mocnego globalnego ożywienia z pewnym wzrostem inflacji podejrzewamy, że frank szwajcarski nieco straci względem euro, byłaby to zatem dość niewielka zmiana dla kursu CHF/PLN. W 2021 r. przewidujemy deprecjację dolara amerykańskiego (o ile zmaterializuje się nasz bardziej optymistyczny scenariusz), co najprawdopodobniej oznaczałoby, że PLN zyska kolejne kilka procent względem USD w przyszłym roku. Ponadto, jak już wspomniałem, euro może umocnić się względem PLN – uważa John Hardy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBudimex udzielił wyłączności grupie inwestorów ws. Budimeksu Nieruchomości
Następny artykułSzymon Dąbrowski zrezygnował z funkcji wiceprezesa Intersport Polska
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here