Naga Marketsmarcin kiepas
Marcin Kiepas, analityk Tickmll

Środowy poranek przynosi nieznaczne osłabienie złotego, ale przy dość ograniczonych wahaniach kursów na krajowym rynku walutowym, po tym jak wczoraj złoty umocnił się do dolara i szwajcarskiego franka, jednocześnie nieznacznie tracąc w relacji do euro. O godzinie 09:19 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,3390 zł, USD/PLN 3,9230 zł, a CHF/PLN 3,9480 zł – komentuje Marcin Kiepas dla agencji prasowej ISB News.


Rynek czeka na FED. Czy złoty straci przez posiedzenie banku centralnego w USA?

Fed ogłosi dzisiaj decyzję ws. stóp procentowych o godz. 20:00 polskiego czasu. Wówczas też zostaną opublikowane projekcje makroekonomiczne i stóp procentowych. Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu z udziałem szefa Fed Jerome Powella.

Jest niemal pewne, że Fed obetnie stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych (pb), sprowadzając przedział wahań dla stopy funduszy federalnych do 1,75-2,00%. Ta, druga już w tym roku obniżka, jest już w cenach i nie powinna wywołać zawirowań na rynku walutowym. To co będzie prowokować reakcję, to sugestie odnośnie przyszłych decyzji Fed, jakie pojawią się w komunikacie banku centralnego i jakie wygłosi Powell na konferencji.

Oczekuje się, że Fed w tym roku przynajmniej jeszcze raz obetnie stopy procentowe (w ostatnim kwartale). Zdecydowane potwierdzenie tych oczekiwań miałby lekko gołębi wydźwięk i mogłoby dolara nieco osłabić, jednocześnie poprawiając nastroje na rynkach finansowych, co w sposób automatyczny wsparłoby złotego.

Postawienie znaku zapytania przy kolejnej obniżce wywoła odwrotny efekt. Dolar się umocni, a nastroje na rynkach finansowych się pogorszą. I to w tej chwili wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na dzisiejszy wieczór. Stąd też można oczekiwać, że ostatecznie złoty zamknie ten dzień słabszy w reakcji do dolara, a także do szwajcarskiego franka (reakcja na wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych), jednocześnie pozostając względnie stabilnym w relacji do wspólnej waluty.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here