Plik banknotów o nominale 100 złotych (PLN) zwniięty gumkąŚwiatowe rynki w tym miesiącu zaliczają znaczne osunięcia. Tyczy się to zarówno giełd w Stanach Zjednoczonych, Europie jak i Azji. Odpływ kapitału z rynku akcyjnego wskazuje na tzw. sentyment risk-off, gdzie inwestorzy są bardziej przychylni bezpieczniejszym aktywom.

Niestety nie wróży to dobrze umacnianiu wartości polskiego złotego (PLN), który traci w stosunku do USD, waluty która zyskuje przy risk-off. Jednakże PLN traci także do euro, waluty cieszącej się większym powodzeniem przy sentymencie risk-on.

USDPLN w kierunku 3,80

Wczorajsza sesja zaowocowała umocnieniem dolara w relacji do PLN, gdzie kupującym udało się wybić wrześniowe maksima, a cena ponownie znalazł się na poziomach z sierpnia 2018 rok.

Jak widać na wykresie dziennym poniżej, wzrost rozpoczął się ze wsparcia na poziomie 3.74, gdzie dodatkowo znajdowała się 10-dniowa wykładnicza średnia kroczącą (wsparcie dynamiczne). Kurs do zamknięcia sesji w Nowym Jorku zwyżkował o ponad 4 grosze, co otworzyło bykom drogę do kolejnego celu na okrągłym poziomie 3.80.

Obecnie to właśnie w okolicach 3.80 spodziewać się można napływu ofert sprzedaży. Jednak w przypadku utrzymania sentymentu risk-off, podaż może być ograniczona, co dalej będzie sprzyjać wzrostowemu momentum. Ponad poziomem 3.80 istotny opór stanowić będą tegoroczne maksima wypadające na 3.8390.

EURPLN w szerokim zakresie

Kurs euro w relacji do PLN do sierpnia 2018 r. porusza się w szerokim zakresie między wsparcim na 4.2640 a oporem przy 4.3380. Dodatkowo wewnątrz tego zakresu wyróżnić można mniejszą konsolidację między 4.28 i 4.32.

Podobnie jak na parze USDPLN, tak i na EURPLN notowania rosły podczas wczorajszej sesji. Kupującym nie udał się co prawda ustanowić żadnych istotnych maksimów, jednak tak dużej świecy wzrostowej nie widzieliśmy od ponad miesiąca.

Najbliższy cel w przypadku kontynuacji wzrostów stanowi obszar oporu pod 4.3200. Po jego pokonaniu kupujący otworzą sobie drogę do górnego ograniczenia zakresu 4.3380. Wsparcie horyzontalne pozostaje na poziomie 4.2800.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here