Naga MarketsPolski złoty rozpoczyna luty od wzrostów. Kurs franka (CHF/PLN) spada do 4,15 złNa starcie miesiąca złoty zyskuje, zwłaszcza względem euro i franka. Światowe rynki akcji mocno odbijają z ubiegłotygodniowego chaosu, ale poprawie nastrojów inwestycyjnych nie towarzyszy osłabienie dolara.

Polski złoty umacnia się, pierwszy test NBP

Kurs EUR/USD osuwa się pod 1,21. W rezultacie, pomimo ok. 1-procentowego spadku EUR/PLN względem ubiegłotygodniowego maksimum kurs dolara utknął w połowie dystansu pomiędzy 3,75 a 3,70. Z kolei kurs euro obniża się czwarty dzień z rzędu i zaczyna pierwszy raz od czterech tygodni flirtować z barierą 4,50 zł. Mocno tanieje frank, CHF/PLN jest niemal o 2 proc. niżej od ubiegłotygodniowego maksimum i spada w kierunku 4,15. Z kolei GBP/PLN utrzymuje się ponad 5,10.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na początku miesiąca dochodzi zatem do pierwszego poważnego testu tolerancji RPP dla umocnienia złotego. Przypomnijmy, że w styczniu prezes Adam Glapiński podkreślał, że grudniowa interwencja była znacząca, nieporównywalna z żadną inną wcześniejszą. Jednocześnie zapowiadał, że NBP jest przygotowany na nawet większe i dłuższe zakupy walut obcych, gdy będzie to „korzystne dla dobra polskiego złotego, dla dobra polskich przedsiębiorców”. Czy to już ten moment?

Najprawdopodobniej nie, ale należy pamiętać, że podstawowym ograniczeniem jest deficyt woli. Jutro odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, więc jest to idealna okazja, by przypomnieć preferencję, żeby złoty był słabszy oraz gotowość do dokonania obniżki stóp procentowych. Zakładamy, że do niej nie dojdzie. Dane nie sugerują takiej konieczności. Jednocześnie nowe obostrzenia pandemiczne nie są wprowadzane, dochodzi wręcz do minimalnego poluzowania. Mimo że do cięcia nie powinno dojść, to w I kwartale może ono pełnić rolę „straszaka” hamującego spadki EUR/PLN.

W tej sytuacji pierwszym wyborem najprawdopodobniej będzie próba werbalnego zatrzymania umocnienia złotego poprzez treść komunikatu lub w piątkowym nagraniu zawierającym odpowiedzi prezesa NBP na pytania dziennikarzy. Jeśli zabiegi te okażą się nieskuteczne, a EUR/PLN będzie spadać w kierunku 4,45, to dopiero wtedy bank centralny może przejść do czynów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar kurs | blik co to | kurs funta szterlinga | analiza giełdowa | bitcoin giełda wykres |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here