Naga MarketsPolski złoty ograniczany przez RPP. Euro skończy rok na 4,50 zł, uważa INGZdaniem analityków ING podjęta w środę przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) decyzja o utrzymaniu stóp na niezmiennym poziomie w najbliższej przyszłości ma ograniczać umacnianie się polskiego złotego. Efekt ten zostanie jednak po części zredukowany, gdy kurs euro utrzyma swoją dobrą kondycję do dolara (EUR/USD) co zazwyczaj pozytywnie wpływa na wycenę walut Europy Środkowej i Wschodniej (EŚiW)

  • RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie podobnie jak program skupu aktywów, co zdaniem ING nie jest zaskoczeniem
  • Oświadczenie polityki pieniężnej rzuca niedźwiedzie implikacje na ostatni kwartał i początek 2021 roku, ING zakłada jednak pozytywniejsze scenariusze
  • Analitycy banku spodziewają się, że PKB pod koniec przyszłego roku wyniesie +4% rdr w porównaniu z +3,1%, o którym mówi RPP

Decyzja RPP nie zaskoczyła, prognozy gospodarcze jednak tak?

Rynek oczekiwał, że stopy procentowe nie ulegną zmianie w najbliższej przyszłości, mimo utrzymującego się wzrostu inflacji i braku perspektyw na jej widoczny spadek. Oświadczenie po posiedzeniu przybrało natomiast gołębi charakter, a Rada podkreśla w nim, że Covid-19 stanowi kluczowe ryzyko dla działalności gospodarczej w kolejnych kwartałach.

Te artykuły również Cię zainteresują
RPP wskazuje na skurczenie się PKB w IV kw. 2020 r., a następnie stopniowe ożywienie w 2021. Widzimy -dynamikę PKB na poziomie -3% rdr w ostatnim kwartalne w porównaniu z ostatnią prognozą Narodowego Banku Polskiego na -6% rdr. Bardziej optymistycznie oceniamy również perspektywy na rok 2021 (+4% rdrr wobec +3,1% prognozowanych przez NBP) – informowali analitycy banku.

Rada zaznaczyła, że inwestycje są relatywnie słabe, ale nie zdecydowała się na proponowanie nowych środków wsparcia kredytowego. Rada ponownie zwróciła uwagę na ograniczoną reakcję złotego na rozluźnienie polityki pieniężnej, ale ING zakłada, że instytucja pozostanie jedynie przy interwencjach słownych.

– W kolejnych miesiącach widzimy dwa główne kanały łagodzenia polityki pieniężnej. Po pierwsze, dalsze zakupy aktywów polskich obligacji skarbowych i instrumentów gwarantowanych przez rząd. Powinno to wesprzeć rządowy program pomocowy (…) Po drugie, bank centralny może starać się bardziej bezpośrednio wspierać tworzenie kredytów i działalność inwestycyjną. Część członków RPP odniosła się do wewnętrznych dyskusji na ten temat – dodawał zespół ING.

Mogłoby to być między innymi wprowadzenie ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansowych (TLTRO), czy refinansowanie kredytów gwarantowanych przez państwo dla przedsiębiorstw.

Kurs złotego oczami ING. Co dalej z polską walutą?

Wysoka inflacja, brak obniżek stóp, interwencje słowne w zakresie siły złotego oraz szansa na wdrożenie nowych scenariuszy luzowania powodują, że ING spodziewa się zablokowania wyraźniejszego wzmocnienia złotego.

– Zakupy długu przedsiębiorstw są mało prawdopodobne i niemożliwe na większą skalę ze względu na brak odpowiednio ocenianych instrumentów. Obecny program QE jest otwarty i teoretycznie nie wymaga zapowiedzi jego przedłużenia. Pozostawienie otwartego programu zakupu aktywów oraz niechęć do szybkiej normalizacji stóp procentowych powinny jednak przyczynić się do obniżenia zysków złotego – wyjaśniał ING.

Dalsze obniżki stóp pozostają mało prawdopodobne. Ponadto niektórzy bankierzy centralni podkreślili ostatnio, że przeniesienie stóp procentowych na ujemne poziomy miałoby bardzo ograniczone skutki pozytywne, a jednocześnie byłoby szkodliwe dla sektora finansowego. Inni stwierdzili, że ujemne stopy procentowe mogą być wręcz niezgodne z prawem. W związku z tym reakcja RPP na dalsze wzrosty złotówki powinna być według ING przede wszystkim werbalna, gdyż wydłużenie QE powinno nastąpić niezależnie od tego.

– Naszym zdaniem, stopy pozostaną bez zmian przynajmniej do 2022 roku. Być może Rada zdecyduje się zaoferować jakąś formę wsparcia kredytowego, gdy dalsze twarde dane będą wskazywały na rosnącą lukę pomiędzy inwestycjami a konsumpcją. Widzimy miejsce na taki zabieg – podsumował ING.

Zgodnie z prognozami zespołu ING, polski złoty ma przed końcem roku jeszcze nieznacznie stracić do euro, a para walutowa EUR/PLN zakończy rok na wysokości poziomu 4,50 zł. Oznaczałoby to nieznaczny wzrost od obecnych poziomów i o około 6 groszy od wartości średniej ceny z ostatnich 200 sesji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here