Naga MarketsPolski złoty może się osłabiać, zagrożenie dla notowań WIG20Środowa sesja na warszawskim parkiecie była czwartą z rzędu podczas której jednym z kluczowych wydarzeń było mierzenie się inwestorów z oporem na poziomie 2100 pkt. na indeksie WIG20. Obecnie pojedynek wygrywa strona podażowa, gdyż kupujący widocznie skapitulowali na wskazanym poziomie, co przełożyło się na spadki. Powyższemu sprzyja konsolidacyjne otoczenie na rynkach bazowych, lecz co warte zauważenia, warszawski parkiet w dniu wczorajszym zachowywał się wyraźnie gorzej.

Polski złoty może się osłabiać, RPP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Dalsze losy warszawskiego indeksu blue chipów nie są jednakże jeszcze przesądzone, gdyż poziom 2000 pkt. jawi się obecnie jako kluczowy poziom wsparcia, który może zatrzymać spadki. W związku z brakiem istotnych wydarzeń makroekonomicznych w najbliższym czasie i oczekiwaniem na sezon wyników spółek w Stanach Zjednoczonych, warszawskie indeksy mogą być zdane na kierunek obrany przez rynki bazowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czynnikiem, który w dniu wczorajszym negatywnie wpływał na warszawski parkiet był komunikat Rady Polityki Pieniężnej, która pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Niemniej jednak w komunikacie RPP wymieniono interwencje walutowe jako jeden ze swoich instrumentów, który ma służyć wzmocnieniu oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę. Powyższe można odczytywać jako potencjalną zapowiedź kolejnych interwencji, które miałyby na celu osłabienie polskiego złotego. Biorąc pod uwagę wyraźną ujemną korelację kursu polskiego złotego do dolara względem notowań WIG20, powyższe stanowi obecnie element zagrożenia.

Wśród spółek w dniu wczorajszym pozytywnie wyróżniały się podmioty z WIGSpożywczy, który zyskał 2,29% i wraz z WIG-Media (1,48%) oraz WIG-Motoryzacja (0,67%), były to jedyne subindeksy, które zakończyły dzień wzrostami. Z drugiej strony najgorzej radziły sobie WIG-Chemia (-3,27%) i WIG-Telekomunikacja (-2,15%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX 30 wskazują na neutralny początek sesji w Warszawie. Na świecie, z uwagi na brak istotniejszych wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu, nadal może przeważać chęć realizacji zysków po ostatnich wzrostach z uwagi na obawy odnośnie utrzymującego się wysokiego tempa zachorowań na COVID-19. W kolejnych tygodniach kierunek na globalnych indeksach akcji wyznaczy przebieg sezonu publikacji wyników kwartalnych na Wall Street który rozpocznie się 15 stycznia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here