Naga Markets

napis blockchain ułożony z klockówWielu obserwatorów rynku technologii blockchain w Polsce uważa, że nasz kraj nie wykorzystał swojej szansy w czwartej rewolucji technologicznej. Mimo tego sceptycyzmu polscy programiści nadal tworzą projekty, które mogą starać się konkurować na międzynarodowych rynkach.

Jednym z nowych i intrygujących startupów jest iVoting, który ma zapewnić możliwość m.in. głosowania za pomocą technologii sieci bloków. Jego twórcy obiecują jednak, że to tylko czubek góry lodowej możliwości projektu.

Zespół po przejściach

Startup tworzą dziś programiści i eksperci blockchaina z Krakowa, Bielska-Białej i Warszawy. Początkowo projekt rozwijał się pod opieką merytoryczną Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain pod nazwą Lokalna.net. Dziś formalnie działa już oddzielnie i pod innym szyldem, ale nadal korzysta z doradztwa m.in. prof. Krzysztofa Piecha.

Rdzeniem iVoting ma być tajemniczy protokół Open Vote Mix. Na razie więcej szczegółów technologicznych nie jest znanych. Ponoć działanie całości ma być oparte na sieci Tor i autorskim blockchainie.

„System umożliwia uwierzytelnienie dwóch cyfrowych ID (klucza prywatnego oraz publicznego). W praktyce oznacza to, że każdy posiadający smartfon obywatel naszego kraju będzie mógł być zaproszony do dowolnego rodzaju głosowania, w którym będzie miał możliwość uczestniczyć anonimowo lub pod nazwiskiem klikając w telefonie”

-tłumaczył mediom Marcin Gawlas, CEO startupu.

Forum Demokracji

Z iVoting współpracuje też od niedawna Mateusz Jarosiewicz, ekspert ds. smart city. W ramach swojego wystąpienia na 1. Forum Demokracji Bezpośredniej, które odbyło się 3 maja, powiedział o innych usługach, jakie zagwarantuje firma.

Specjalna aplikacja ma wysyłać e-wnioski do urzędów, otrzymywać także powiadomienia i alerty bezpieczeństwa. Rozwinięta wersja oprogramowania ma umożliwić prowadzenie obrad na sesjach Rad Gmin bądź Miast za pośrednictwem laptopów, tabletów oraz smartfonów.

XTB

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Firma obecnie planuje swoje ICO i przygotowuje się do kończenia prac oraz rozpoczęcia promocji. Ponoć oprogramowanie ma być testowo wykorzystane w ramach głosowania nad budżetem obywatelskim w jednej z gmin na południu Polski.

Całość zapowiada się interesująco. Pozostaje nam czekać na kolejne newsy.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDolar najdroższy do juana od początku roku. Trump w ofensywie
Następny artykułGuten Morgen DAX 09.05.2019
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here