Naga MarketsSeria słabych danych makroekonomicznych z Polski kreuje coraz większe ryzyko wystąpienia głębokiej recesji gospodarczej w tym roku. Cierpią przede wszystkim polskie firmy, które w dużej mierze zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Cierpi również budżet państwa, który odnotuje zdecydowanie niższe wpływy w tym roku z tytułu licznych podatków. Rządzący jednak próbują walczyć z kryzysem przenosząc ciężar fiskalny na firmy. W tym celu ma powstać nowy podatek dla przedsiębiorstw cyfrowych. Mają pod niego podlegać takie firmy jak Netflix, Amazon czy Polsat. Rząd szacuje, że od przyszłego roku wpływy z tego tytułu sięgną co najmniej 20 mln zł rocznie.

Polska: Nowy podatek na serwisy streamingowe

Jak wynika z treści najnowszego projektu tarczy antykryzysowej 3.0. Netflix, Apple, Cda.pl czy Polsat będą musiały zapłacić w Polsce nowy podatek.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ubiegłym roku rząd planował wprowadzić podatek cyfrowy, co skończyło się fiaskiem po wizycie wiceprezydenta USA. Obecny czas pandemii wydaje się idealną okazją, by wprowadzić specjalną opłatę dla części przedsiębiorstw cyfrowych, a rząd jej wprowadzenie uzasadnia m.in. wzrostem popularności usług VOD.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0 zakłada wprowadzenie od tego roku opłaty w wysokości 1,5 proc. przychodu osiąganego na płatnościach za dostęp dokonywanych przez klientów, która trafi do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Według rządowych szacunków, w tym roku nowy podatek przyniesie niemal 17 mln zł, a w przyszłym co najmniej 20 mln zł rocznie.

Według rządowych wyliczeń, najwięcej do kasy PISF odprowadzą:

  • Netflix – 6,5 mln zł;
  • Ipla – 4 mln zł;
  • Player.pl – 1,5 mln zł;
  • Amazon- 666 tys. zł;
  • Ipla.pl – 580 tys. zł.

Dodatkowe informacje wskazują, że opłata ma być ponoszona raz na kwartał, a zwolnieniu z niej mają podlegać firmy, których liczba abonentów jest mniejsza niż 1 proc. użytkowników szerokopasmowego Internetu w Polsce.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here