Naga MarketsCC Autor: GotCredit
CC Autor: GotCredit

Przez całą sesję piątkową (13 stycznia) polscy inwestorzy z niecierpliwością oczekiwali na decyzje agencji ratingowych Moody’s oraz Fitch w sprawie aktualizacji polskiej noty kredytowej i oceny ogólnej sytuacji ekonomicznej. Informacja ostatecznie pojawiła się, jednak dopiero w godzinach nocnych naszego czasu. Sprawdź, jakie informacje znalazły się w opublikowanych raportach.


Fitch: Rating A- z perspektywą stabilną

Fitch Ratings, Źródło: flickr.com
Fitch Ratings, Źródło: flickr.com

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała w piątek rating Polski na poziomie A-, z perspektywą stabilną, poinformowała agencja w wieczornym komunikacie. Zgodnie z komunikatem, rating Polski wspierany jest przez solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym zdrowy system bankowy i właściwą politykę pieniężną.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z drugiej jednak strony agencja dostrzega wzrost napięć politycznych w kraju nad Wisłą:

“Wiele zmian doprowadziło do napięć w kraju i krytyki z zagranicy, w tym ze strony Komisji Europejskiej. Najnowszym przykładem zwiększonej polaryzacji politycznej była awantura związana z głosowaniem budżetu na 2017 w grudniu ub. r., które opozycja uznała za nielegalne, a które wywołało duże demonstracje” – napisano w komunikacie.

Moody’s nie wprowadza zmian w ratingu

moodys_logo_rating agencjaAgencja Moody’s podała w piątek wieczorem w komunikacie, że 13 stycznia nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. Tym samym rating Polski pozostał na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej, z perspektywą negatywną.

W uzasadnieniu utrzymania ratingu agencja wskazywała na odporność gospodarczą kraju, odzwierciedloną m.in. w zróżnicowaniu gospodarki, która “wykazała silny wzrost realnego PKB, niezależnie od przeciwności z zewnątrz”.

Morawiecki – Polska jest wiarygodnym graczem na scenie zagranicznej

Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski – powiedział w sobotę wicepremier Mateusz Morawiecki odnosząc się do ogłoszonego w piątek ratingu Polski. Dodał, że to “dobra wiadomość, bo nie podnoszą się koszty dla polskiej gospodarki”.

Pomimo długiego oczekiwania, decyzja Moody’s i Fitch nie wywołała na notowaniach PLN silniejszych ruchów. Ewentualnego dyskontowania decyzji możemy spodziewać się jeszcze po poniedziałkowym otwarciu handlu (16 stycznia):

USD/PLN H1
USD/PLN H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here