Naga MarketsPolski przemysł nadal walczy ze skutkami epidemiiPo kwietniowej zapaści, w maju polski przemysł nadal borykał się ze skutkami epidemii. Produkcja była niższa o 17 proc. w porównaniu do maja ubiegłego roku.

Dane gorsze niż oczekiwano, lecz lepsze niż miesiąc wcześniej

Z danych GUS wynika, że w maju produkcja przemysłowa obniżyła się o 17 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. To wynik nieco gorszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się spadku o 16,8 proc., zaś Ministerstwo Rozwoju szacowało majowy spadek na 15 proc. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja obniżyła się o 15,5 proc. To znacznie mniej niż kwietniowa zapaść sięgająca 24,6 proc., ale wciąż wyraźnie odczuwalny był wpływ negatywnych konsekwencji epidemii koronawirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Postępujące łagodzenie epidemicznych restrykcji powinno stopniowo wpływać na poprawę sytuacji w kolejnych miesiącach. Jednak ze względu na powiązania kooperacyjne i handlowe, wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji u naszych najważniejszych partnerów, czyli w Niemczech i pozostałych krajach Unii Europejskiej.

W niektórych segmentach widać pewną poprawę. W przetwórstwie przemysłowym w maju spadek wynosił 18,6 proc. podczas gdy w kwietniu sięgał 27,5 proc. Z 8,8 do 14,3 proc. pogłębił się spadek produkcji w górnictwie, na podobnym jak przed miesiącem poziomie utrzymał się on w przypadku wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej (spadek o 1,6 proc.) oraz w gospodarce komunalnej (zniżka o 2,6 proc.). Wyraźnie poprawiła się sytuacja w produkcji dóbr inwestycyjnych.

O ile w kwietniu zniżkowała ona aż o 51 proc., to w maju spadek sięgał już tylko 38,4 proc., w porównaniu do stanu sprzed roku. Warto zaś zauważyć, że ta część przemysłu silnie powiązana jest z warunkami w światowym otoczeniu, które nie było w maju korzystne, szczególnie biorąc pod uwagę silne spadki zarówno produkcji, jak i zamówień w niemieckim przemyśle. Znacznie mniejszy, jedynie 13,5 proc. był w maju spadek produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych, podczas gdy w kwietniu sięgał on aż 4,78 proc.

Nadal utrzymuje się silny, sięgający 58 proc. spadek produkcji pojazdów samochodowych, choć to duża mniej niż kwietniowe tąpnięcie o prawie 79 proc. Mniejsze niż przed miesiącem spadki notowane są w produkcji maszyn i urządzeń (o26,4 proc.), mebli o 19,4 proc.), metali (o 19 proc.).

Pewna poprawa w polskim przemyśle jest więc faktem, ale to wciąż jedynie dane mniej złe, niż w poprzednich miesiącach. Do odrobienia strat droga wciąż daleka i niepewna, zależna od rozwoju sytuacji epidemicznej oraz kondycji gospodarki światowej.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here