W zeszłym roku Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) zapraszało wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2019, które miało pokazać jak wygląda profil przeciętnego polskiego tradera. Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez prawie 3 tysiące respondentów, zdecydowaną większość udziału w rynku stanowią przedstawiciele płci męskiej. W gronie najpopularniejszych mediów inwestycyjnych znalazły się portal Comparic.pl oraz telewizja Comparic24.tv.
Polski inwestor: Mężczyzna w średnim wieku, który coraz dłużej trzyma akcje w portfelu
Zgodnie z wynikami badania, podobnie jak w latach poprzednich, inwestor detaliczny w Polsce inwestuje średnie od 8 lat, posiada około 41-42 lata, do 7 spółek w portfelu i nie uczestniczy w walnych zgromadzeniach i posiada wyższe wykształcenie. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia sondażu zmienił się jednak okres utrzymywania spółek w portfelu respondentów – do tej pory był to czas do jednego roku, obecnie najwięcej odpowiedzi sugerowało posiadanie instrumentów finansowych w co najmniej 12-miesięcznym przedziale.
Zdecydowana większość zajmuje się inwestowaniem po godzinach (60,8%), a jedynie niewielki odsetek (2,9%) uważa się za zawodowego tradera lub inwestora. Polacy wybierają głównie inwestowanie na własną rękę (95%), a co czwarty decyduje się na wybór funduszy TFI.
Poniższa tabela porównuje przeciętnego polskiego i niemieckiego inwestora giełdowego
Polski inwestor | Niemiecki inwestor |
Średnio 42 lata | Średnio 56 lat |
Inwestuje od 8 lat | Inwestuje od 22 lat |
Do 7 spółek w portfelu | Do 19 spółek w portfelu |
Trzyma akcje powyżej 1 roku | Inwestuje długoterminowo w dywidendy |
Nie uczestnicy w WZ | Uczestniczy w WZ |
Źródło: OBI 2019
Wielkość portfela wynosi około 50 tysięcy złotych, GPW głównym rynkiem
W porównaniu do wyników zeszłorocznych zmianie nie ulega również wielkość portfela inwestycyjnego. Niespełna 30% respondentów poświęca na swoje inwestycyjne nieco powyżej 50 tysięcy złotych, o kilka punktów procentowych (do poziomu 2,16%) wzrosła jednak liczba respondentów, którzy inwestują sumami przekraczającymi 100 tysięcy złotych.
Głównym rynkiem inwestycyjnym Polaków pozostaje GPW, na którym inwestuje niemal 82% respondentów. W porównaniu do wyników z 2018 roku o kilka punktów procentowych wzrósł udział osób zainteresowanym rynkiem Forex (18,4%) oraz kryptowalutami (z 6% do 9,1%).
Co 10 inwestor czyta Comparic.pl i ogląda Comparic24.tv
Kolejny rok z rzędu w gronie serwisów internetowych, na których polski inwestor najchętniej szuka informacji giełdowych znalazł się portal Comparic.pl. W 2017 zostaliśmy wskazani jako pierwszy wybór źródła nowinek giełdowych przez 5% respondentów, w 2018 wartość ta wzrosła do 7,7%, a w 2019 była niemal dwukrotnie wyższa plasując się na poziomie 14,4%, za co serdecznie dziękujemy.
W kategorii telewizji (w tym internetowej) wyróżniony został również nowy projekt naszego zespołu, Comparic24.tv, z którego korzysta prawie 10% wszystkich respondentów. Oznacza to, że co najmniej co 10 inwestor w Polsce czyta lub ogląda Comparic, którego program telewizyjny okazał się popularniejszy między innymi od Polsat News oraz TVP Info.
Zapoznaj się z pełnymi wynikami OBI 2019 poniżej: