Naga MarketsJeszcze we wrześniu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) zapraszało wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2017, które miało pokazać jak wygląda profil przeciętnego polskiego tradera. Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez prawie 5 tysięcy respondentów, zdecydowaną większość udziału w rynku stanowią przedstawiciele płci męskiej.


Przeciętny inwestor jest mężczyzną

Zgodnie z wynikami OBI 2017, 84,6% ankietowanych to mężczyźni, wśród których przewaga posiada wykształcenie wyższe (około 70%). Przeciętny wiek polskiego inwestora to około 42 lat, największy udział jednostkowy stanowią osoby w przedziale 36-45.

Te artykuły również Cię zainteresują


Szyb wydobywczy ropy naftowej

Ropa naftowa najdroższa od miesiącaSondaż potwierdza również, że większość polskich inwestorów indywidualnych zajmuje się giełdą po godzinach – jedynie 2,8% z wszystkich ankietowanych uznaje siebie za „zawodowców” na rynkach kapitałowych. Warto jednocześnie zauważyć, że ponad 90% ankietowanych woli podejmować decyzje inwestycyjne samodzielnie, z oferty TFI również korzysta sporo osób (30%), jednak jest to o wiele mniejszy odsetek niż handel na własną rękę.

Poniższa tabela porównuje przeciętnego polskiego i niemieckiego inwestora giełdowego

Polski inwestor Niemiecki inwestor
Średnio 42 lata Średnio 56 lat
Inwestuje od 8 lat Inwestuje od 22 lat
Do 7 spółek w portfelu Do 19 spółek w portfelu
Trzyma akcje do roku Inwestuje długoterminowo w dywidendy
Nie uczestnicy w WZ Uczestniczy w WZ

Źródło: OBI 2017

Ile mieści się w przeciętnym portfelu inwestycyjnym?

Średnia wartość portfela w Polsce wynosi trochę powyżej 50 tysięcy, w każdym przedziale wartości znajdujemy jednak sporą grupę (największy odsetek w zakresie od 50 do 500 tysięcy złotych). W porównaniu z wcześniejszymi latami, najwięcej traci grupa z przedziału 10-50 tysięcy:

Wartość portfela:

Źródło: OBI 2017

Średnio w portfelu znajduje się do 7 akcji, wartość ta z roku na rok jednak nieustannie się zwiększa. W 2011 roku zaledwie 11,4% ankietowanych twierdziło, że w portfolio posiada ponad 8 spółek, natomiast w 2017 jest to już 26,5%

Źródło: OBI 2017

Comparic.pl na liście serwisów obserwowanych przez inwestorów giełdowych

W ankiecie OBI 2017 zadano również pytanie o serwisy internetowe, z których korzystają inwestorzy indywidualni (te posiadają w ich opinii znaczenie 3,8 w skali do 5 przy podejmowaniu decyzji handlowych). W zestawieniu cały czas królują portale Bankier, Stooq oraz Money, jednak po raz pierwszy na liście pojawił się również Comparic.pl, którego lekturę poleca 5% ankietowanych:

Źródło: OBI 2017

Zwracając uwagę na fakt, że Comparic.pl nie jest portalem typowo giełdowym, a skupiającym się w głównej mierze na rynku instrumentów pochodnych (FX/CFD), wyróżnienie ze strony inwestorów indywidualnych na rynkach GPW cieszy tym bardziej.

Pełny raport autorstwa SII odnośnie polskich inwestorów detalicznych w 2017 roku można pobrać z serwerów Comparic – LINK.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here