Naga MarketsUsługa TPP-as-a-service od banqUP wdrażana jest już obecnie u ponad 20 partnerów. Są to przede wszystkim podmioty z branży technologii finansowych. Będą z niego korzystały między innymi jeden z liderów rynku e-commerce w Polsce oraz brytyjski fintech Limitless.

Usługa otwartej bankowości BanqUP

Otwarta bankowość pozwala firmom na wykorzystywanie danych bankowych. Ale nie każdemu. Mogą to robić firmy, które uzyskały licencję AISP od Komisji Nadzoru Finansowego lub jej zagranicznego odpowiednika na bazie europejskiego paszportu. Usługa TPP-as-a-service oferowana przez banqUP pozwala na użycie zagregowanych danych bankowych również innym firmom – partnerom, przy użyciu licencji posiadanej przez banqUP. Dzięki temu dane bankowe mogą stać się nowym i wartościowym źródłem informacji o kliencie końcowym dla rozmaitych podmiotów, również takich, które do tej pory z bankowością wcale się nie kojarzyły.

Te artykuły również Cię zainteresują
BanqUP, przy wykorzystaniu swojej licencji AISP (Account Information Service Provider), wydanej przez KNF, jest w stanie – oczywiście za zgodą klienta – potwierdzić jego tożsamość, sprawdzić, czy jego dane osobowe lub numer konta w systemie bankowym zgodne są z tymi, które podał przy rejestracji w serwisie partnera, upewnić się, czy podany rachunek rzeczywiście należy do danej osoby, albo czy znajdują się na niej środki potrzebne do przeprowadzenia transakcji.Poza wykorzystaniem danych bankowych, usługa pozwala też partnerom na weryfikację współpracujących z nimi biznesów, odpowiadając na pytania związane nie tylko z tożsamością osób fizycznych, ale także firm.

Nowa usługa banqUP, polsko-belgijskiego fintech, pozwala na przekazanie danemu partnerowi minimum danych potrzebnych do zrealizowania danej usługi. – Jesteśmy świadomi tego, że dane bankowe to informacje wrażliwe i niosą dużo informacji o podmiocie, dlatego, jeśli to możliwe, nasz system odpowiada na określone pytania, a nie udostępnia im surowych danych. Możemy więc na przykład sprawdzić, jak nazywa się klient końcowy, czy należy do niego dane konto, czy posiada wystarczające do danej operacji środki – wyjaśnia Łukasz Chmielewski, CTO i jeden ze współzałożycieli banqUP. – Nasza usługa, TPP-as-a-service, może też być wykorzystana do odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania, choćby przy ocenie kredytowej czy doborze produktu finansowego – dodaje.

Jak działa TPP-as-a-service?

Usługa banqUP może zostać zintegrowana z usługą partnera na różne sposoby – począwszy od integracji, gdzie całość procesu odbywa się po stronie partnera, do przekierowania klienta końcowego do usługi banqUP. W tym drugim wariancie klient końcowy przenosi się na stronę usługi banqUP, loguje do swojego konta i zostaje poinformowany, jakie dane zostaną przekazane partnerowi. Klient potwierdza swoją zgodę na dokonanie tej operacji. Po przekazaniu potrzebnych danych, zostają one usunięte z systemu banqUP.

Schemat działania TPP-as-a-service

Klient końcowy naszego partnera cały czas ma dostęp do swoich informacji i wie, czego dokładnie dowie się o nim firma. Gwarantujemy bezpieczeństwo danych i transparentność procesu – mówi przedstawiciel banqUP.

Firma obecnie stara się o drugą licencję związaną z PSD2, PISP, która pozwoli jej przeprowadzać w imieniu klienta płatności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułProf. Krzysztof Piech o ministrze finansów: stracił kontrolę nad finansami państwa
Następny artykułDataWalk celuje w podwajanie przychodów w najbliższych latach
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here