Naga MarketsKurs złotego, ile kosztuje euro, dolar, funt i frankWzrasta prawdopodobieństwo, że RPP obniży stopy procentowe w okolice zera już na początku przyszłego roku. Polski złoty drastycznie stracił na wartości pod koniec 2020 roku. Wszystko za sprawą Narodowego Banku Polskiego (NBP), który wykorzystuje niską płynność rynków, aby osłabić złotego. Dolar ponownie kosztuje 3,75 zł, a funt przebił poziom 5,10 zł. Zyskuje również euro, które znajduje się powyżej poziomu 4,60 zł, a frank wzrasta trzecią sesję z rzędu i kosztuje ponad 4,25 zł.

  • Pomysł kolejnej obniżki stóp poparło dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej
  • Warunkach odbudowy gospodarki kurs powinien być znacznie słabszy i skorelowany z obniżoną stopą procentową
  • Obniżenie referencyjnej stopy do zera i utrzymanie jej na tym poziomie przez okres kryzysu byłoby wskazane

RPP rozważa obniżkę stóp w okolice zera w 2021 roku

W środę pomysł kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce poparło dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy do tej pory nie wyrażali jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Zdaniem wielu ekspertów może to oznaczać, że w przyszłym roku stopy procentowe w kraju nad Wisłą zostaną obniżone w okolice zera, gdy w Radzie znajdzie się większość głosująca za obniżką.

Te artykuły również Cię zainteresują
Członek RPP Rafał Sura w wywiadzie dla PAP Biznes powiedział, że obecnie nie ma potrzeby obniżek stóp procentowych, ale w przyszłości nie można wykluczyć takiego scenariusza. Dodał, że w warunkach odbudowy gospodarki kurs złotego powinien być znacznie słabszy.

– W sytuacji, gdy doświadczamy globalnego kryzysu, obecny poziom stóp proc. jest optymalny i w ogóle nie powinno się poruszać kwestii podwyżek stóp procentowych – podkreślił Rafał Sura.

Sura uważa również, że w warunkach odbudowy gospodarki kurs powinien być znacznie słabszy i skorelowany z obniżoną stopą procentową.

Jednocześnie Jerzy Żyżyński oświadczył, że obniżenie referencyjnej stopy procentowej w NBP do zera i utrzymanie jej na tym poziomie przez okres kryzysu byłoby wskazane. Wcześniej możliwość kolejnej obniżki rozważał również prezes NBP Adam Glapiński.

Na początku 2020 roku stopy znajdowały się na poziomie 1,5 proc. W tym roku RPP obniżyła je trzykrotnie łącznie o 140 punktów bazowych. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 13 stycznia. Na dzień dzisiejszy stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Zejście ze stopą do zera oznaczałoby obniżkę o 10 punktów bazowych, co nie pozostawia dużego pola manewru.

Plus500

Kurs złotego (PLN) załamuje się pod koniec 2020 roku

Dolar ponownie kosztuje 3,75 zł mimo, że rosną szanse Demokratów na przejęcie za kilka dni kontroli nad Senatem USA. Funt przebił poziom 5,10 zł w obliczu zawartej umowy handlowej dotyczącej Brexitu. Zyskuje również euro, które znajduje się powyżej poziomu 4,60 zł. Mimo apetytu na ryzyko frank wzrasta trzecią sesję z rzędu i kosztuje ponad 4,25 zł.

Kurs USDPLN, EURPLN, CHFPLN i GBPPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, CHFPLN i GBPPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here