Naga MarketsDobre wieści dla polskiej gospodarki. W 2015 roku po raz pierwszy od ponad 20 lat udało się uzyskać nadwyżkę handlową. Czy to początek nowej karty w historii kraju czy tylko pojedynczy wybryk, na który wpłynęły korzystne czynniki?


GUS podsumował bilans handlu zagranicznego w minionym roku. Okazało się, że eksport przewyższył import o 15,5 mld PLN. Udało się tego dokonać mimo kilku negatywnych czynników. Rosyjskie embargo mocno uderzyło w polski eksport, ponadto umocnienie złotego w pierwszej połowie roku również ograniczało atrakcyjność polskich produktów. Z drugiej strony staliśmy się lepszym partnerem handlowym dla Niemiec, co poprawiło naszą sytuację.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wcześniej już parę razy otarliśmy się o osiągnięcie nadwyżki handlowej. W 2013 roku deficyt handlowy wyniósł jedynie 0,5% PKB, dla porównania w 2000 roku był na poziomie 10%, a import był o 50% wyższy od eksportu.

Handluj na parach związanych z PLN dzięki Admiral Markets

W 2015 roku najbardziej polskiemu eksportowi pomogła taniejąca ropa. Polska jest właściwie całkowicie uzależniona od innych krajów, a tani surowiec pozwolił na zmniejszenie wielkości importu oraz kosztów produkcji i transportu dóbr. Ogólna koniunktura w Europie zwiększyła popyt na polskie towary, głównie dzięki mocnemu luzowaniu polityki monetarnej przez EBC.

Dla wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego to świetna informacja. Jednym z głównym filarów pobudzania innowacyjności w kraju jest zwiększenie oszczędności. Dzięki temu można pobudzić inwestycje. Jest to jednak proces, który potrwa następne kilka, kilkanaście lat.

Najbardziej dochodowym towarem polskiej gospodarki są samochody osobowe, wartość eksportowa wyniosła 6,6 mld euro. Zaraz potem są meble (5,7 mld euro), artykuły z tworzyw sztucznych i części samochodowe (po 4,4 mld EUR). Aż 27,1% polskiego eksportu trafia do Niemiec, następnie jest Wielka Brytania (6,8%) i Czechy (6,6%).

rok
Źródło: GUS

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here