TMS


Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat podzielił się wynikami produkcji przemysłowej w strefie euro oraz całej Unii Europejskiej za maj 2018 roku. Dane okazały się lepsze zarówno od poprzednich odczytów jak również od i tak już optymistycznych prognoz.


Zgodnie z raportem opublikowanym przez Eurostat (link) produkcja przemysłowa w stosunku do kwietnia br., w maju wzrosła o 1,3% w strefie euro (EA19) i o 1,2% w całej Unii Europejskiej (UE28).

Wzrost produkcji przemysłowej w strefie euro o 1,3% w maju 2018 r. w porównaniu z kwietniem 2018 r. wynika ze wzrostu produkcji dóbr konsumpcyjnych zarówno trwałych, jak i nietrwałych o 2,1%, dóbr pośrednich o 1,6%, dóbr inwestycyjnych o 0,7%, a energii o 0,5%. W UE28 wzrost o 1,2% jest spowodowany wzrostem produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych o 2,0%, nietrwałych dóbr konsumpcyjnych o 1,7%, dóbr pośrednich o 1,6% i dóbr inwestycyjnych o 0,6%, podczas gdy produkcja energii spadła o 0,1%. – czytamy w raporcie.

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy wzrost produkcji przemysłowej odnotowano na Litwie (+11,6 %), w Szwecji (+3,4 %) i Irlandii (+3,2 %), a największy spadek odnotowano w Danii (-2,8 %) i Portugalii (-2,0 %).


W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, produkcja przemysłowa wzrosła natomiast o 2,4% w obu strefach i wynika to ze wzrostu produkcji dóbr inwestycyjnych o 3,9%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 2,4%, a dóbr pośrednich o 2,3%, podczas gdy dobra konsumpcyjne trwałe spadły o 0,2%, a produkcja energii o 1,0%. W UE28 wzrost o 2,4% jest spowodowany wzrostem produkcji dóbr inwestycyjnych o 3,7%, dóbr pośrednich o 2,2%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 2,0%, a dóbr konsumpcyjnych trwałych o 1,4%, podczas gdy produkcja energii spadła o 0,8%.

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy wzrost produkcji przemysłowej odnotowano w Polsce (+7,8 %), Irlandii (+7,3 %) i Słowenii (+5,9 %), a największy spadek odnotowano na Malcie (-6,3 %), w Danii (-3,3 %) i Portugalii (-2,6 %).
Informacje geograficzne

Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu historycznym. Na czerwono strefa euro, na niebiesko cała UE. Źródło: Eurostat

Produkcja przemysłowa to raport publikowany przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) obejmujący dane o zmianie wielkości produkcji w sektorze przemysłowym i energetycznym, z wyłączeniem sektora budowlanego Strefy Euro. Dane te są sezonowo wyrównane i skorygowane o liczbę dni roboczych.

Raport publikowany jest raz w miesiącu, ok. 45 dni po zakończeniu miesiąca.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że od wczorajszego wieczoru kurs porusza się spokojnie na północ tworząc kanał wzrostowy. Cały ten ruch przypomina jednak jedynie korektę, dlatego też coraz bardziej prawdopodobne wydaje się wybicie dołem, co z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków.

Handlujesz w trakcie danych makroekonomicznych? Sprawdź jak szybko zrealizujesz zlecenie na rachunkach Tickmill>>>

EURUSD M15

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here