Naga Markets

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wypuszcza cyfrową kolekcję NFT Enigma. Będzie to karta fizyczna z zapisanym cyfrowym dziełem sztuki, która łączy w sobie wiele unikalnych możliwości Wytwórni – od projektu graficznego, przez przygotowanie poliwęglanowych kart z chipem, po rozwiązania NFC i technologię blockchain.

Wyjątkową cechą PWPW w branży security printing pozostaje to, że jako jeden z niewielu podmiotów na świecie produkujących banknoty i druki zabezpieczone jest w stanie przeprowadzić cały proces produkcyjny w jednym miejscu. Począwszy od prac koncepcyjnych, zaprojektowania zabezpieczeń i szaty graficznej, poprzez produkcję papieru we własnej papierni i zadruk poligraficzny, po personalizację i dedykowane rozwiązania IT.Popis możliwości i rozwiązań PWPW

Teraz takie kompleksowe podejście PWPW planuje wprowadzić w obszarze produktów cyfrowych, wykorzystując know-how i doświadczenie swoich ekspertów z różnych dziedzin. Enigma NFT składa się z karty poliwęglanowej z grawerowanym laserowo numerem CAN i unikalnym tokenem zapisanym w warstwie elektronicznej. Żeby pobrać okolicznościowe cyfrowe dzieło należy zainstalować aplikację Enigma PWPW i przybliżyć specjalną kartę Enigma do telefonu. Po chwili cyfrowa Enigma NFT trafia do portfela kryptowalutowego w telefonie. Bezdotykowa i bezprzewodowa technologia przesyłu danych (NFC) wykorzystywana jest m.in. w aplikacji eDO App, dzięki której przykładając nowy dowód osobisty do smartfona, można szybko i bezpiecznie potwierdzać swoją tożsamość oraz logować się do serwisów i usług.

Od lat Polska Wytwórnia papierów Wartościowych, oprócz rozwijania kompetencji w dziedzinie produkcji banknotów i dokumentów, oferuje też szereg nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań z zakresu IT. W projekcie Enigma NFT łączymy te obszary, prezentując szerokie możliwości PWPW w zakresie tworzenia bezpiecznych rozwiązań cyfrowych, wykorzystując nasze kompetencje z innych obszarów”

– tłumaczy Mariusz Kujawski, członek zarządu PWPW nadzorujący Pion Produktów Cyfrowych PWPW.

90 rocznica rozszyfrowania przez Polaków maszyny szyfrującej Enigma

Enigma NFT to także hołd złożony polskim kryptologom, którzy 90 lat temu przyczynili się do złamania szyfru Enigmy i których spadkobierczynią jest dziś w wielu obszarach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W 1932 roku wybitni polscy matematycy i kryptolodzy – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki dokonali niemożliwego, łamiąc kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Jak się później okazało, rozwiązanie tej zagadki przez trzech polskich uczonych decydująco wpłynęło na losy II wojny światowej.

“Enigma NFT to prezentacja naszych umiejętności w zakresie kompleksowej realizacji zaawansowanych projektów w technologii blockchain i łączenia ich z innymi oferowanymi przez nas rozwiązaniami. To także uznanie dla kunsztu kryptograficznego, jakim polscy matematycy wykazali się w latach trzydziestych oraz hołd dla polskiej nauki i myśli technologicznej”

– mówi Konrad Jaczewski, dyrektor Pionu Produktów Cyfrowych PWPW.

Pierwsze karty, wyprodukowane w limitowanym nakładzie kilkuset egzemplarzy, będą dystrybuowane wśród partnerów i klientów Wytwórni. Póki co brakuje informacji czy karty trafią także do ogólnego obiegu.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, ze specjalizacją „Psychologia Przedsiębiorczości i Zarządzania”. Również absolwent studiów podyplomowych uczelni SGH na kierunku „Blockchain – Biznes, Prawo, Technologia”. Od wiosny 2021r. mocno związany z rynkiem kryptowalut, któremu poświęca większą część dnia. Od września 2021r. członek zarządu KryptoEkipy, zrzeszającej największą społeczność kryptowalutową w Polsce, od niedawna także członek Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain (SXB). Prelegent na największych eventach kryptowalutowych w Polsce takich jak CryptoVerse czy Invest Cuffs. Od strony zawodowej na stanowisku blockchain QA, wspiera nowopowstającą giełdę kryptowalut, a także w wolnych chwilach wspiera projekty przy budowaniu społeczności i community managemencie, kojarzony także z twittera gdzie jako „Kryptokoks_” dzieli się swoją wiedzą, uwagami i przemyśleniami. Prywatnie ojciec wspaniałej 2,5-letniej córeczki i fan sportów siłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj