Naga MarketsFlaga unii europejskiej i polski wbite w papierowe statkiZłoty pozostał relatywnie stabilny pomimo mocniejszego dolara i słabnących nadziei na podwyżki stóp NBP w 2021 roku. Sugeruje to dalszy spadek pary EUR/PLN, gdy tylko aprecjacja dolara ustanie, twierdzą analitycy ING Banku. Wraz z ponownym otwarciem gospodarki prognozują korekty w górę prognoz inflacji i PKB. Spodziewają się również pierwszej podwyżki stóp w IV kwartale 2021 r. Dolar kosztuje ponad 3,82 zł, a euro niecałe 4,55 zł.

Kurs złotego relatywnie stabilny pomimo mocniejszego dolara. Spadek EUR/PLN

Solidne pierwsze półrocze 2021 r. odzwierciedlało przede wszystkim znakomitą aktywność produkcyjną w Polsce. W naszym kraju dochodzi do pełnego ożywienia, zwłaszcza w usługach. Poprawiający się popyt wewnętrzny, w połączeniu z rosnącą presją cenową wśród przedsiębiorstw, sugeruje utrzymanie się wysokiej inflacji bazowej w II poł.Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie podwyżki w IV kwartale wraz z projekcją na kolejne. Nasz niekonsensusowy pogląd został ostatnio poparty przez prezesa Narodowego Banku Polskiego – napisano w raporcie.

Z jednej strony gubernator A. Glapiński podtrzymuje swój pogląd o przejściowym charakterze inflacji i jej regulacyjnych/zewnętrznych czynnikach. Jego gołębie nastawienie było wspierane przez czerwcową niespodziankę w dół CPI, szczególnie w odczycie bazowym. Z drugiej strony jego wypowiedzi pokazują wyraźny trend przesunięcia terminu pierwszej podwyżki.

W kwietniu szef NBP zapowiedział brak podwyżek do końca swojej kadencji, w maju powiedział, że pierwsza podwyżka może nastąpić w połowie 2022 r., Z kolei w lipcu oznajmił, że podwyżka jest możliwa pod koniec 2021 r. Dodatkowo coraz więcej członków RPP obawia się rosnących oczekiwań inflacyjnych.

Z punktu widzenia rynku kluczowe będą wszelkie wypowiedzi dotyczące QE. Mieszane komunikaty z RPP powodowały, że inwestorzy nie są pewni, czy zakupy obligacji będą kontynuowane wraz z cyklem podwyżek stóp.

Spodziewamy się, że ogólny komunikat RPP pozostanie gołębi, choć powoli rosną obawy o średnioterminowe perspektywy CPI, wspierając nasz niekonsensusowy pogląd na podwyżkę stóp w IV kw. – dodano.

Kurs złotego (PLN) umocni się w II poł. 2021 r.

Złoty pozostał relatywnie stabilny pomimo mocniejszego dolara i słabnących nadziei na podwyżki stóp NBP w 2021 roku. Sugeruje to dalszy spadek EUR/PLN, gdy tylko aprecjacja dolara ustanie. Kurs EUR/PLN w okresie wakacyjnym prawdopodobnie zbliży się do 4,50, ale pod koniec roku powinien osiągnąć poziom 4,38-40. Dalsze umocnienie PLN w ocenie ekspertów wydaje się mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę stanowisko NBP, które jest bardziej gołębie niż inne banki centralne CEE.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forex waluty | lotos giełda | stalprodukt kurs | notowania biomed lublin | dax wykres | nasdaq | dax 30 prognoza |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here