Naga MarketsPo raz pierwszy w historii Narodowy Bank Polski zaczął skupować obligacje skarbowe, zauważają ekonomiści Rabobanku. Oprócz marcowej decyzji w sprawie cięcia stóp procentowych, bank centralny w Polsce wprowadził bezprecedensowy dla lokalnej polityki pieniężnej pakiet luzowania ilościowego w celu spowolnienia negatywnych skutków gospodarczych koronawirusa. W ramach wspomnianego pakietu instytucja rozpoczęła skup obligacji skarbowych na rynku wtórnym, wprowadziła kredyt wekslowy dla banków (na wzór TLTRO) oraz operacje repo, których ogólnym celem jest zapewnienie płynności sektora finansowego. Zdaniem analityków Rabobanku, obecne działania NBP tworzą dodatkową niepewność na polskim rynku, co powinno wznowić falę deprecjacji złotego w najbliższych miesiącach.

  • Władza w Polsce wykorzysta QE do poszerzenia strefy wpływów?
  • Ryzyko zmian strukturalnych prowadzących do zakłóceń gospodarczych
  • EURPLN z celem na 5,00 zł

Zobacz również: Polska: Koniec pewnej epoki. Euro po 5 zł do końca I poł. 2020 r. – Rabobank

Te artykuły również Cię zainteresują
Polska: Mroczne QE – Rabobank

Bloomberg poinformował, że ostatnia operacja na rynku polskich obligacji wywołała więcej pytań i spekulacji po tym, jak NBP kupił państwowe obligacje o wartości 30,6 mld złotych. Wielu ekspertów zauważa istotny fakt, iż tak znaczna ilość obligacji nie mogłaby zostać sprzedana przez banki komercyjne – napisano w raporcie.

W ocenie analityków brak przejrzystości działań może wykreować jeszcze więcej pytań i spekulacji, które mogłyby podważyć opinię Polski wśród inwestorów zagranicznych, którzy oczekują jednakowych warunków dla wszystkich uczestników rynku na świecie.

Nadal uważają, że QE jako narzędzie monetarne w najczystszej formie zwiększania podaży pieniądza poprzez zakup obligacji i innych papierów wartościowych nie powinno być postrzegane jako główne źródło ryzyka dla złotego.

Krytyczną kwestią, która może mieć znaczący wpływ na złotego, jest to, że QE może być wykorzystywane do konsolidacji władzy i promowania modelu gospodarki, który faworyzuje tych, którzy są obecnie u steru, bez uwzględnienia perspektyw długoterminowych. Ryzyko stwarzają również potencjalne zmiany strukturalne, które mogą prowadzić do poważnych zakłóceń równowagi gospodarczej – dodano.

Zobacz również: Dolar pozostanie królem w II kw. Spadki na EURUSD, GBPUSD i AUDUSD

Kurs EURPLN: W najbliższym czasie powróci impuls wzrostowy

Po raz kolejny para walutowa EURPLN znajduje się w krytycznym miejscu. Po wzroście do 11-letniego maksimum 4,6340, kurs wszedł w fazę konsolidacji, tworząc zniżkującą formację trójkąta, który jest uważany za wzór kontynuacji trendu, uważają eksperci Rabobanku.

Wszelkie oznaki, że szczyt pandemii koronawirusa może potrwać znacznie dłużej niż się obecnie spodziewa rynek, będą sygnałem do kontynuacji dalszych wzrostów pary EURPLN – wskazano w raporcie.

Jednocześnie analitycy nadal uważają, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, że kurs EURPLN osiągnął swój szczyt. Akcja cenowa w ciągu ostatniego tygodnia doprowadziła do stworzenia opadającego trójkąta, który sprzyja kontynuacji trendu.

Aby scenariusz wzrostowy został zanegowany, kurs EURPLN musiałby spaść poniżej obszaru wsparcia 4,51 – 4,52. Tak długo, jak kurs EURPLN utrzyma się powyżej tego poziomu, widzimy szansę na wzrost w kierunku szczytu z ostatniego kryzysu finansowego na poziomie 4,9307 i to pozostaje naszym scenariuszem bazowym w horyzoncie 1-3 miesięcy – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here