Naga MarketsHasło “Polska bezgotówkowa” to nie tylko program darmowych terminali płatniczych, ale także kolejny krok cywilizacyjny mający na celu uczynienie naszego kraju pierwszym cywilizowanym społeczeństwem bezgotówkowym w skali globalnej. Jak się okazuje program ten jest jedynie czubkiem góry lodowej, natomiast cała artyleria jak to zwykle bywa znajduje się pod powierzchnią oceanu.  Dopiero obecna sytuacja związana a pandemią koronawirusa pozwala odkryć potencjał jaki rozwijany był niemal od trzech dekad!


Rzeczpospolita bezgotówkowa. Polska zostanie pierwszym prawdziwym cashless society?

Oczywiście powaga sytuacji oraz skutki jakie koronawirus może wywrzeć na naszą gospodarkę powoduje olbrzymi niepokój. Jednak w całym tym czarnym scenariuszu paradoksem jest to, że właśnie teraz, dzięki innowacyjnym środkom mającym na celu wsparcie ciągłości biznesowej możemy stać się pierwszym zachodnim narodem, który rzeczywiście stanie się społeczeństwem bezgotówkowym. Co najciekawsze dostrzegane jest to coraz bardziej poza granicami naszego kraju.

I tak Financefeeds podaje, że Polska z uwagi na okoliczności, może stać się bardzo wydajnym i lukratywnym miejscem dla brokerów walutowych oraz wszelkiej maści instytucji finansowych. Dotyczy to przede wszystkim inicjatyw związanych rozwojem pełnej infrastruktury cyfrowej, która ze względu na warunki kwarantanny, może okazać się katalizatorem, który pozwoli prowadzić wszystkim firmom międzynarodowy biznes na całym świecie.

Tajna broń polskiego rządu

I rzeczywiście, w związku z pandemią Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) wraz z PKO Bankiem Polskim wprowadziła na pewien czas darmowy podpis elektroniczny mSzafir wykorzystujący technologię chmurową, który pozwala podpisywać wszystkie umowy i pisma w wersji elektronicznej, w formacie PDF. Podpis ten umożliwia prowadzenie spraw prywatnych, biznesowych i urzędowych w pełni zdalnie, bez wychodzenia z domu. Tak podpisany dokument ma identyczną moc prawną jak dokument podpisany odręcznie.

 Wyjątkowa sytuacja epidemiologiczna wymaga od nas wszystkich ograniczania osobistych kontaktów, co utrudnia funkcjonowanie w każdym aspekcie – i prywatnym i profesjonalnym. W wielu dziedzinach gospodarki tryb pracy zdalnej staje się standardem. Aby ułatwić efektywne działanie w nowych okolicznościach zdecydowaliśmy się we współpracy z PKO Bankiem Polskim udostępnić mSzafir do jednorazowego wykorzystania bez żadnych opłat – mówi Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR.

 Przed wydaniem certyfikatu „w chmurze” konieczne jest potwierdzenie tożsamości jego użytkownika. Teraz można to zrobić bez wychodzenia z domu, za pomocą zdalnej weryfikacji dostępnej w PKO Banku Polskim i Inteligo, ale prowadzimy intensywne prace, które pozwolą na udostępnienie usługi klientom kolejnych banków – zapowiada Alicki.

Nieco wcześniej KIR wraz z firmą Hitachi wprowadził na polski rynek usługę trwałego nośnika w chmurze. Dzięki temu nośnikowi informacji stało się możliwe bezpieczne przechowywanie danych, udostępnianie dokumentów elektronicznych wszelkich oraz kontakty biznesowe typu przedsiębiorca – klient. Wszystko to zgodne jest oczywiście z wymogami MIFID 2 i ma na celu wspieranie digitalizacji przedsiębiorstw. Co najciekawsze jest to rozwiązanie, które po raz pierwszy zostało wprowadzone w Europie przez co staliśmy się pionierami zastosowania technologii blockchain, macierzy WORM oraz chmury w sektorze publicznym.

Wyznaczamy nowy porządek świata

Takie podmioty sektora finansowego jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, instytucje medyczne i inne przedsiębiorstwa już teraz mogą korzystać z takich usług jak e-paragony, bankowość elektroniczna, e-ubezpieczenia, procesowanie informacji medycznych. Technologię tą wdrożyły już takie firmy jak PKO Bank Polski oraz BNP Paribas Bank Polska, a zainteresowanie obsługą dokumentów elektronicznych stale rośnie. Rozwiązania oparte o macierz WROM stosują obecnie Bank Pekao S.A., Santander Bank Polska, Getin Bank oraz SGB-Bank.

Jeśli rozwój cyfryzacji będzie przebiegał w tempie jak to ma miejsce dotychczas oraz na tak wysokim poziomie to istnieje olbrzymia szansa, że staniemy się najnowocześniejszym społeczeństwem nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here