Naga MarketsNiektórzy zwykli mawiać, że w życiu można być pewnym jedynie dwóch rzeczy: śmierci i podatków. Okazuje się, że polski rząd potrafi zabierać swoim obywatelom pieniądze, na które tak ciężko wszyscy pracujemy. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak rząd grabi “zamożnych” Polaków. Dziś skupimy się natomiast na tym, ile do budżetu oddają osoby zarabiające najmniej.

Płaca minimalna wzrośnie w 2021 r. do 2800 zł

Jak informowaliśmy już w połowie września, mimo kryzysu gospodarczego spowodowanego wybuchem pandemii koronawirusa, płaca minimalna wzrośnie od przyszłego roku do 2800 zł brutto (2061,67 zł netto) z 2600 zł obecnie.

Oznacza to, że osoby zatrudnione na pełny etat w oparciu o umowę o pracę będą zarabiać w przyszłym roku 2061,67 zł netto, tj. o 141,05 zł netto (na rękę) więcej niż obecnie (1920,62 zł netto). Równocześnie, łączne koszty po stronie pracodawcy wzrosną natomiast aż o 240,96 zł do 3373,44 zł z 3132,48 zł obecnie.

Polacy oddają niemal 39% pensji w podatkach i składkach

Okazuje się więc, że aby pracownik mógł otrzymać wynagrodzenie netto (na rękę) w wysokości 2061,67 zł, pracodawca musi zapłacić aż 3373,44 zł. Aż 1311,77 zł a więc niemal 39 proc. z tej kwoty idzie bowiem na podatki i składki.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie są to wcale wszystkie podatki, które płacimy. Dysponując naszymi środkami i dokonując płatności za zakup jakiegokolwiek dobra czy usługi również płacimy podatki.

Polska w czołówce niechlubnego rankingu

Aleksander Łaszek główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) wskazuje, że tak wysoki stosunek podatków i składek do poziomu wynagrodzenia minimalnego stawia Polskę w niechlubnej czołówce państw, w których płaca minimalna wiąże się z wysokimi daninami.

Czytaj dalej >Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWykorzystywanie informacji poufnych na giełdzie. Kiedy do tego dochodzi?
Następny artykułKontrakty terminowe na GPW – wprowadzenie do inwestycji z dźwignią finansową
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here