Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Inflacja CPIPo godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki inflacji konsumenckiej (CPI). Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2018 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen towarów – o 0,2% i spadku cen usług – o 0,4%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,3% (w tym towarów – o 1,4% i usług – o 0,9%).

. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego) | Źródło: GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego) | Źródło: GUS

Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem

W listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,2%) oraz zdrowia (o 0,8%), które podwyższyły ten wskaźnik po 0,05 p. proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 2,6%) oraz rekreacji i kultury (o 0,7%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 p. proc. i 0,05 p. proc.

Warto także dodać, że w listopadzie 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Surowce i koszty normalizują inflację

W dniu dzisiejszym Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowało także Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obniżenie wartości wskaźnika w grudniu 2018 r. o 0,3 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca oznacza, że od czterech miesięcy wskaźnik traci na wartości, zaś w ostatnich dwóch miesiącach spadki te były na tyle znaczące, że można prognozować w najbliższych miesiącach niewielkie obniżenie wskaźnika cen CPI.

Duży wpływ na wyhamowanie presji inflacyjnej miała redukcja cen ropy naftowej. Spośród czynników wewnętrznych, ograniczających presję inflacyjną, istotna jest stabilizacja niektórych czynników kształtujących koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jak np. kosztów związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń. Nadal jednak istotne zagrożenie dla stabilności cen stanowią oczekiwania wzrostu cen wyrażane przez producentów i konsumentów. Ci ostatni w swych opiniach kierują się przede wszystkim skutkami planowanych podwyżek cen energii. – czytamy w raporcie.

Spośród siedmiu składowych wskaźnika trzy działały w tym miesiącu w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, dwie pozostały obojętne z punktu widzenie kształtowania się cen w najbliższej przyszłości i dwie działały w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej.

Ponownie nasiliły się oczekiwania wzrostu cen wyrażane przez przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych. Wyrażają je przede wszystkim przedstawiciele przedsiębiorstw średniej wielkości, zatrudniające od 50 do 250 pracowników. Presja na wzrost cen nieznacznie zmniejszyła się wśród menadżerów firm największych, najprawdopodobniej za sprawą branż bazujących na przetwórstwie ropy naftowej, gdzie w porównaniu z ubiegłym miesiącem gwałtownie zmalał odsetek tych przedsiębiorstw, które planują podwyżki cen. Obecnie największą chęć podnoszenia cen wyrażają przedstawiciele branży chemicznej. Przewaga firm planujących obniżki cen występuje w przemyśle elektronicznym oraz wśród menadżerów przedsiębiorstw produkujących środki transportu.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy obserwujemy stabilizację niektórych czynników kosztowych mających wpływ na poziom inflacji, choć pozostają one na podwyższonym poziomie. – czytamy w raporcie.

Sytuacja techniczna na USDPLN

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że kurs od kilku tygodni oscyluje w okolicy dość istotnego, technicznego oporu zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków. Mimo licznych reakcji podażowych, które pojawiły się już w okolicy tej strefy, w dalszym ciągu nie została ona jednak trwale odrzucona. Wręcz przeciwnie, obecnie obserwujemy próbę pokonania tego oporu. Gdyby do tego doszło, spodziewać moglibyśmy się nawet kontynuacji wzrostów, dla których realnym zasięgiem wydają się okolice poziomu 3.9850.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

kurs pary walutowej USD/PLN
USDPLN Weekly

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPiątkowe kursy walut – kurs funta, euro, dolara i franka, 14 grudnia
Następny artykuł“Co to jest Bitcoin?” najpopularniejszym pytaniem wpisywanym w Google w 2018 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here