Naga MarketsPaweł Szałamacha, minister finansów. Źródło: flickr Kancelarii Premiera
Paweł Szałamacha, minister finansów. Źródło: flickr Kancelarii Premiera

Podczas środowego wystąpienia parlamentarnego, minister finansów – Paweł Szałamacha – twierdził, że gospodarka straciła przez opcje walutowe co najmniej 9 miliardów złotych. Jego wypowiedź była podsumowaniem raportu dotyczącego działania budżetu za rządów koalicji Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Toksyczne opcje z czasów kryzysu finansowego

Minister Paweł Szałamacha zaznaczał, że obecny udział dochodów państwa w produkcie krajowym brutto jest niższy niż miało to miejsce niespełna dekadę temu. Jeszcze w 2007 roku dochody podatkowe w sektorze publicznym wynosiły 22,7% całego PKB, rok temu było to natomiast 19,8%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niezwykle istotną częścią wystąpienia był opis prac nad wprowadzenie do lokalnej legislacji dyrektywy Markets in Financial Instrument Directive (MiFID) zarządzonej przez Unię Europejską. W efekcie niewłaściwych wdrożeń polskie straty gospodarcze w skutek opcji walutowych mogły wynieść minimum 9 miliardów złotych – tak podają przynajmniej szacunki Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz również: Kolejna upadłość polskiej Kasy

Szef MF porównuje okres 2008-2009 do „opcyjnego tsunami” kiedy kurs złotówki wobec głównych walut (USD oraz EUR) plasował się na rekordowo niskich poziomach. Wystarczyło jednak zaledwie parę miesięcy, aby sytuacja się odwróciła i kurs w stosunku do dolara i euro notował kolejno spadek o ponad 50% i prawie 90%.

W rezultacie działań poprzedniego rządu, który wstrzymywał pracę nad wdrażaniem dyrektywy MiFID oraz nie traktował kosztów poniesionych w firmach na obsługę opcji walutowych jako kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, doszło do bankructwa wielu lokalnych podmiotów.

Cofając się do okresu z kryzysu finansowego należy przypomnieć, że w tym czasie sporo przedsiębiorców inwestowało w opcje walutowe (umowa z bankiem, która opiewa na sprzedaż lub kupno waluty po z góry określonym kursie). Niespodziewana i bardzo dynamiczna deprecjacja PLN spowodowała, że inwestorzy ponieśli silne straty na wspomnianych opcjach.

Dodatkowo w trakcie przemówienia mogliśmy usłyszeć, że przez złą ściągalność podatków – CIT, VAT oraz akcyzy – państwo mogło tracić każdego roku przez osiem lat nawet 60 miliardów złotych, które z pewnością zasiliłyby budżet.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here