Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Jak przeczytać możemy w raporcie, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu br. była wyższa niż przed rokiem o 7,1% (wobec wzrostu o 6,8% w lipcu ub. roku).

W porównaniu z czerwcem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 0,2%.

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost w lipcu 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 16,7% wobec wzrostu o 10,0% przed rokiem). Znaczny wzrost sprzedaży odnotowano również w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy „pozostałe” (o 12,6%), jak również w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 8,1%).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wyższy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty z grup: „tekstylia, odzież, obuwie” (o 16,3%) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 11,7%). Spadek sprzedaży zanotowały natomiast przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż detaliczną żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (o 0,6%). W okresie styczeń-lipiec2 br. wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wyniósł 6,9% (wobec wzrostu o 7,0% w 2017 r.).

Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu br. była o 0,5% wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Źródło: GUS

kwiecień, xtb, comparic, fxcuffsChoć przejściowo sprzedaż w cenach bieżących rośnie dzięki wyższej inflacji (najwyższy wzrost cen sprzedaży od lutego 2017), trend wzrostu faktycznego popytu pozostaje bardzo stabilny, oscylując wokół 7% przez ostatnich 16 miesięcy. Konsumpcja prywatna wspierana jest przez bardzo korzystną – z punktu widzenia pracownika – sytuację na rynku pracy. Co prawda wzrost wynagrodzeń o 7,2% r/r był nieco niższy od oczekiwanego, jednak roczny przyrost tzw. funduszu płac (wzrost wynagrodzeń oraz zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw) wyniósł 10,9% i utrzymał się na dwucyfrowym poziomie dwunasty raz z rzędu. Systematyczny wzrost dochodów zwiększa pewność gospodarstw domowych, co przekłada się na wzrost konsumpcji.

Niechybnie w krótkim terminie największym zagrożeniem dla koniunktury w Polsce jest ochłodzenie w globalnej gospodarce. Ta do tej pory radziła sobie nie najgorzej, jednak w lipcu obserwowaliśmy dość powszechne spadki indeksów PMI. Dlatego warto zwrócić uwagę na publikacje pierwszych indeksów PMI za sierpień, które będą mieć miejsce w dniu jutrzejszym, szczególnie te dla Europy Zachodniej. – komentował dzisiejsze dane dr Przemysław Kwiecień, Główny ekonomista X-Trade Brokers.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że w ubiegłym tygodniu kurs przetestował dość istotny opór, w okolicy którego ponownie pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy spadki i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic poziomu 3.5900. Do handlu na rynku walutowym polecam brokera Naga Markets, który oferuje świetne spready.

USDPLN Weekly

5 strategii jak pogodzić trading z pracą na etacie

Równocześnie, z tego miejsca bardzo serdecznie chciałbym zaprosić się na bezpłatny webinar, w trakcie którego przedstawię aż 5 strategii umożliwiających bezkolizyjne pogodzenie tradingu z praca na etacie i codziennymi obowiązkami.

Zapisz się


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Wszystkie analizy i zagrania według tejże strategii można będzie śledzić pod tagiem „Strategia EMA 10/20Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFacebook będzie oceniał wiarygodność użytkowników. Akcje spółki tracą
Następny artykułWozniak inwestuje w blockchain. Czy to aby dobry pomysł?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here