Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Wyniki sprzedaży detalicznejPo godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Jak przeczytać możemy w raporcie, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku br. była wyższa niż przed rokiem o 7,8% (wobec wzrostu o 7,1% w październiku ub. roku). W porównaniu z wrześniem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 6,6%. Oznacza to, że w październiku br. tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych r/r było wyższe niż w III kwartale 2018 r.

Wyniki sprzedaży detalicznej
Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wyższy niż przeciętny wzrost w październiku 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach z grupy „pozostałe” (o 15,0% wobec wzrostu o 9,8% przed rokiem), jak również w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 11,0% wobec wzrostu o 5,6% przed rokiem) oraz w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 9,7% wobec wzrostu o 11,8% przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost wykazały podmioty z grup: „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 11,7%); „tekstylia, odzież, obuwie” (o 11,6%) oraz „meble, rtv, agd” (o 7,5%).

Wyniki sprzedaży detalicznej
Sprzedaż detaliczna towarów w październiku 2018 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa
(ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. była o 1,5% wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem br.

Wyniki sprzedaży detalicznej
Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) – przeciętna
miesięczna 2015=100 | Źródło: GUS

Sytuacja techniczna na USD/PLN

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN, zauważymy, iż już od drugiej połowy maja br. kurs porusza się w trendzie horyzontalnym. Dzięki ostatnim wzrostom rynek po raz kolejny dotarł w okolice górnego ograniczenia tej konsolidacji, gdzie już trzy tygodnie temu pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Póki co, poziom ten nie został jednak jeszcze trwale odrzucony.

Analizują obecną sytuację techniczną dostrzec możemy jednak, że obecnie testowany opór znajduje się w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, co z technicznego punktu widzenia może determinować jego odrzucenie. Za scenariuszem tym przemawiać może także ubiegłotygodniowa świeca pin-bar, która również jest sygnałem sprzedażowym.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej USD/PLN
USDPLN Weekly

Jeżeli zatem obecnie testowana strefa zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków, dla których realnym zasięgiem okazują się nawet okolice dolnego ograniczenia trwającej od drugiej połowy maja br. konsolidacji tj. poziomu 3.63. Oznacza to, że potencjał spadkowy wynosi w tym konkretnym przypadku niemal 1500 pips.


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułT-Bull udostępnia grę Racing Xtreme 2, akcje spółki rosną 4%
Następny artykułCiech – III kwartał trzy razy słabszy niż przed rokiem, kurs na poziomie poprzedniego dołka
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here