Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r.

Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,1% (w tym towarów oraz usług o 0,1%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,3% (w tym usług – o 2,0% i towarów – o 1,1%).

Równocześnie dowiedzieliśmy się, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w I kwartale 2018 r. w stosunku do IV kwartału 2017 r. wyniósł 100,4 co oznacza wzrost cen o 0,4%.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, w marcu 2018 r. mniej płacono głównie za towary i usługi w zakresie transportu (o 0,7%), rekreacji i kultury (o 0,5%) oraz wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,4%)

Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem

W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 0,7%) oraz mieszkania (o 0,2%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc. i 0,05 p. proc. Wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 2,3%) podwyższyły ten wskaźnik o 0,11 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 3,9%) oraz w zakresie mieszkania (o 1,6%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,86 p. proc. i 0,42 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,7%) oraz w zakresie transportu (o 1,9%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,20 p. proc. i 0,17 p. proc.

Źródło: http://stat.gov.pl

W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, największy udział wydatków w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych mają żywność i napoje bezalkoholowe (24,36%) oraz towary i usługi związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośniki energii (20,35%)

Źródło: http://stat.gov.pl

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że zgodnie z moją wcześniejszą projekcją kurs odrzucił testowany wówczas opór i od kilku dni znów porusza się na południe. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 3.3150.

USDPLN Daily


STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here