Naga MarketsInflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4% w październiku 2019 r. w ujęciu rocznym wobec 2,4% r/r we wrześniu 2019 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). Z kolei w Iranie i Czechach doszło do silnych protestów. Irańczycy nie zgadzają się na podwyżkę cen paliw, a Czesi protestowali przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi chcąc jego dymisji. Z kolei Saudi Aramco planuje w ofercie IPO sprzedać 3 mld akcji. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz broker XM.


Polska: Inflacja spada do 2,4% w październiku

Wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) wyniósł 2,5% r/r w październiku br., wobec 2,6% r/r we wrześniu br.

Te artykuły również Cię zainteresują
W październiku 2019 r. inflacja CPI obniżyła się o 0,1 pkt proc. i wyniosła 2,5% r/r. Do obniżenia inflacji CPI w październiku br. przyczynił się dalszy spadek cen paliw (do -4,8% r/r wobec -2,% r/r we wrześniu br. – efekt niższych cen ropy naftowej) oraz dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych do 6,1% r/r (wobec 6,3% r/r we wrześniu br.; efekt spadku rocznej dynamiki cen warzyw). Niższej inflacji CPI towarzyszył wzrost dwóch miar inflacji bazowej, spadek jednej oraz stabilizacja jednej miary. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii w październiku br. utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca i wyniosła 2,4% r/r – czytamy w komunikacie.

Protesty w Iranie i Czechach

W Iranie doszło w sobotę wieczorem do kolejnych protestów przeciwko racjonowaniu i podwyżce cen benzyny. Półoficjalna irańska agencja prasowa Isna poinformowała, że poprzedniej nocy w starciach w siłami bezpieczeństwa zginęła jedna osoba.

Około 300 tys. ludzi uczestniczyło w sobotę na błoniach Letnej w Pradze w demonstracji przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi – podali organizatorzy imprezy. Jak oświadczył w swym wystąpieniu Mikulasz Minarz, rzecznik stojącego za protestem ruchu Milion Chwil, jeśli Babisz do końca roku nie odwoła minister sprawiedliwości Marii Beneszovej i nie sprzeda swego przekazanego funduszom powierniczym holdingu kapitałowego Agrofert, musi podać się do dymisji. W przeciwnym razie Milion Chwil w styczniu wyprowadzi ludzi ponownie na ulice – ostrzegł.

IPO Saudi Aramco będzie największe w historii?

Saudi Aramco, największy na świecie koncern naftowy i najbardziej zyskowna firma świata, chce sprzedać w ofercie publicznej zaplanowanej na grudzień 3 mld akcji, czyli 1,5 proc. kapitału – poinformowała saudyjska spółka w niedzielnym komunikacie. Przedział cenowy akcji Saudi Aramco został ustalony na 30 do 32 saudyjskich riali. Oznacza to, że wartość oferty w przeliczeniu na amerykańską walutę może sięgnąć 25,6 mld USD, co byłoby najwększym IPO w historii (poprzedni lider, chiński koncern Alibaba, sprzedał w 2014 roku akcje za 25 mld USD).

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker XM posiadający licencje CySEC, ASIC i FCA. Rozpocznij handel już od 5 dolarów i dołącz do ponad milionowej bazy klientów XM:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA XM I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here