Naga MarketsPolska skończyła z dominacją gotówki. Ponad 50% płatności dokonujemy bezgotówkowkoZ najnowszych badań Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że wartościowy udział gotówki w płatnościach w Polsce jest już na poziomie niższym niż 50 proc. Oznacza to, że obecnie Polacy płacą więcej bezgotówkowo niż za pomocą fizycznego pieniądza.

  • Według danych NBP w obiegu znajduje się więcej banknotów o wyższych nominałach
  • Rosną sumy wypłacane z bankomatów przez konsumentów
  • Chociaż liczba transakcji bezgotówkowych zwiększa się to NBP chce broni pieniądza i sugeruje, że jego likwidacja w formie gotówkowej nie jest wskazana

Dane NBP: wzrost w obiegu ilości banknotów o wyższych nominałach

Pomimo szerzenia się nowych możliwości dotyczących płatności bezgotówkowych, wiele osób wciąż nie wyobraża sobie całkowitego przejścia na transakcje bezgotówkowe. Wstępne wyniki badań pokazują, że na koniec października 2020 r. w wartościowej strukturze banknotów w obiegu dominował nominał 100 zł z aż 54- procentowym udziałem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to nominał, który zarówno pełni funkcję transakcyjną, jak i przechowywania wartości, natomiast cała struktura nominałowa banknotów w obiegu wg stanu na koniec października 2020 r. wskazuje wzrost znaczenia banknotów najwyższych nominałów, tj. 500 zł i 200 zł, co jest efektem wzmożonych wypłat gotówki oraz pełnionej przez te nominały funkcji tezauryzacyjnej – wyjaśnia NBP w rozmowie z portalem Business Insider.

35 proc. swojego udziału miał banknot 200-złotowy, który zanotował wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do ubiegłego roku. Banknot o nominale 500 zł stanowił w tym roku 6 proc. udziału w obrocie gotówką i również zanotował wzrost względem 2019 roku – wówczas jego udział wynosił zaledwie 4 proc.

Spadkowi liczby bankomatów towarzyszy wzrost wypłacanych sum

Pod koniec czerwca 2020 roku liczba bankomatów w kraju wynosiła 22 166 i wzrosła od 2010 roku o 35 procent. Trend jednak się odwrócił i od 3 lat ta liczba spada – w drugim kwartale 2017 roku wynosiła 23 528, tj. była wyższa o około 6 procent w porównaniu do obecnego roku.

Spadła również częstotliwość dokonywania wypłat z bankomatów – w drugim kwartale odnotowano 112 123 644 transakcje, co oznacza spadek o 34 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2010 roku, a do drugiego kwartału 2017 roku – o 36 proc. Prawdopodobnie ten wynik jest spowodowanymi wzrostem opłat bankowych.

Oznacza to, że konsumenci jednorazowo wypłacają większe sumy. Jednocześnie w analogicznym okresie średnia wartość transakcji wpłaty gotówki realizowanych w urządzeniach obsługiwanych przez klientów wzrosła prawie dwukrotnie do kwoty 2 020 zł. Widoczny jest rozwój w zakresie automatyzacji usług gotówkowych, z których korzystają klienci banków – można przeczytać w oświadczeniu

Zobacz również: Brexit: Johnson gotowy do zerwania rozmów. Tąpnięcie funta

NBP przestrzega przed całkowitym zlikwidowaniem fizycznej gotówki

Pomimo wyraźnego trendu – wypłacamy rzadziej, ale więcej, a także więcej płacimy bez pomocy pieniędzy fizycznych, to zupełne wyeliminowanie gotówki zdaniem NBP byłoby błędem.

Jej istnienie pozwala na spokojne funkcjonowania tej części społeczeństwa, która nadal nie posiada konta w banku, a takich osób jest prawie 10 proc. Kolejnym aspektem są zdarzające się awarie systemów informatycznych banków komercyjnych, które nie pozwalają na dokonywanie płatności kartami bądź innymi instrumentami bezgotówkowymi w sklepie.

 – Stąd gotówkę w pewnej ograniczonej ilości trzymamy przezornościowo czy to w portfelu, czy to w domu. Gotówka trzymana przez nas w rozsądnej ilości powoduje, że w czasach kryzysów, niepewności, czujemy się znacznie pewniej. Znaczenie motywu przezornościowego w kreacji popytu na gotówkę było wyraźnie widoczne w okresie kryzysu finansowego w 2008 r. jak i w okresie obecnej epidemii, podczas której dodatkowo wypłaciliśmy ok. 80 mld zł – twierdzi NBP.

Dodatkowo, według przekonań banku centralnego, gotówka jest potrzebna gdyż jest wykorzystywana przez wiele osób jako środek gromadzenia wartości, a także dzięki niej wielu Polaków lepiej monitoruje swój budżet domowy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here