Naga MarketsZdaniem ministra Morawieckiego dzięki Brexitowi Polska zyska nawet 30 tysięcy nowych miejsc pracy

Opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej doprowadzi do przenosin setek tysięcy miejsc pracy na Stary Kontynent. Najwięcej zyskają na tym Niemcy – Frankfurt uznawany jest bowiem za drugą europejską stolicę finansjery – jednak sporą część tortu uszczknąć dla siebie mogą także kraje, w których koszt prowadzenia biur administracyjnych jest relatywnie tani. Na tejże liście bardzo atrakcyjnie prezentuje się Polska.


Rząd niezainteresowany, pracodawcy jak najbardziej?

Chociaż kraj nad Wisłą nie znajduje się z całą pewnością na liście negocjacyjnej brytyjskiej premier Theresy May, która będzie szukała w UE zdecydowanie większych i silniejszych partnerów wchodzących w skład strefy euro, to przedstawiciele biznesów osadzonych w UK – szczególnie w londyńskim centrum światowych finansów – patrzą na Polskę zdecydowanie przychylniejszym okiem.

Zobacz również: Londyn pozostanie europejską stolicą FX z powodu… kabli

Jeżeli duże banki inwestycyjne rzeczywiście zdecydują się na wyprowadzkę z Londynu to najprawdopodobniej rozmieszczą swoje nowe biura nie tylko w najbardziej prestiżowych, ale jednocześnie najkorzystniejszych kosztowo lokalizacjach.

Właśnie tutaj pojawia się Polska – której z krajów byłego bloku wschodniego najbliżej do zachodniej Europy – oferująca relatywnie tanią i wyspecjalizowaną siłę roboczą w porównaniu z państwami „starej Europy”.

Duże polskie miasta już teraz są centrami outsourcingowymi obsługującymi największe firmy na świecie. Dołożenie do tego back-office (centrów telefonicznych, działów księgowych i administracyjnych) banków inwestycyjnych pozwoli na stworzenie wielu tysięcy nowych miejsc pracy.

30 tysięcy etatów z londyńskiego City przeniesionych do Polski?

Sam minister Morawiecki przyznał w wywiadzie, że Polska liczy na stworzenie nawet 30 tysięcy nowych etatów w związku z Brexitem – głównie w Warszawie. Negocjacje w tym momencie prowadzone są między innymi z Goldman Sachs oraz HSBC.

Zobacz również: Goldman zwolni 50% londyńskiej załogi w razie Brexitu

Chociaż liczba ta wydaje się mocno przesadzona, to wobec szacunków podających, że wyjście UK z Unii może kosztować nawet 200 tysięcy etatów, staje się zdecydowanie bardziej realna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here