Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Większa siła nabywcza gospodarstw domowych i wyższa pewność zatrudnienia

W dniu dzisiejszym Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowało Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Wartość wskaźnika wzrosła w listopadzie br. o 0,5 punktu w stosunku do notowań sprzed miesiąca odrabiając tym samym stratę z października br.

Jak przeczytać możemy w raporcie, wynagrodzenia pracowników wzrosły w październiku realnie o blisko 5% w skali roku i była to najwyższa dynamika realnych wynagrodzeń od początku roku. W efekcie tego wzrostu gospodarstwa domowe cieszą się zwiększoną siłą nabywczą. Niestety w przypadku części gospodarstw, zwłaszcza tych o niższych dochodach, poczucie bogacenia się może nie być odczuwalne głównie za sprawą szybko rosnących cen żywności.

Panująca sytuacja na rynku pracy, niezwykle korzystna dla pracowników, zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa zarówno w kwestii utrzymania pracy jak i poszukiwania nowej. Dynamika zatrudnienia przekracza 4% w skali roku i jest porównywalna z tą obserwowaną w 2008 roku, kiedy to gospodarka rozwijała się ponad 5% tempem.


Po godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował natomiast raporty dotyczące:

  • Produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej,
  • Wyników sprzedaży detalicznej
  • Cen produkcji

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w październiku br. o 12,3% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 1,3%) i o 5,1% wyższa w porównaniu z wrześniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 9,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,7% wyższym w porównaniu z wrześniem br.

W stosunku do października ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 32 (spośród 34) działach przemysłu.


W październiku br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku o 7,1% (wobec wzrostu o 7,5% przed miesiącem oraz o 4,6% w październiku 2016 r.). W porównaniu z wrześniem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 2,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,0%).

W październiku 2017 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku utrzymał się we wszystkich grupach. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zaobserwowano w podmiotach sprzedających pojazdy samochodowe, motocykle i części.

Źródło: GUS

Według wstępnych danych w październiku 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 3,0% w porównaniu z październikiem 2016 r. Wzrost cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej – o 1,0%. W okresie styczeń– październik 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 3,3% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. (kiedy notowano spadek – o 0,7%), a ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 0,4% (spadek w ub. roku – o 0,5%).

Źródło: GUS

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że kurs od połowy grudnia ubiegłego roku porusza się w trendzie spadkowym. Za potencjalną kontynuacja tej tendencji przemawia również niewielka dynamika ostatnich wzrostów oraz fakt, że już w środę rynek pokonał linię lokalnej tendencji wzrostowej.

USDPLN Daily


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut WEEKLY, 20 listopada
Następny artykułTrading Ichimoku – EURCHF, GBPJPY, USDCHF – 20 listopada 2017
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here