Naga MarketsPolska produkcja przemysłowa już na poziomie sprzed pandemiNajnowsze dane publikowane regularnie przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że wartość produkcji przemysłowej w lipcu była wyższa niż przed rokiem, jej poziom nawiązywał już prawie do odczytów z okresu tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa w Polsce. Dane są niespodzianką, analitycy nie spodziewali się tak szybkiego powrotu do tak dobrych odczytów gospodarczych.

  • Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,1% w ujęciu rok do roku.
  • Lipcowa wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 3,4% wyższa w porównaniu z czerwcem.
  • Szacunki ekonomistów zakładały spadek rocznej dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu o 1,2%.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie

Wartość produkcji przemysłowej w Polsce wraca do poziomów sprzed pandemi

Po dzisiejszych danych produkcji przemysłowej brakuje już tylko około 3%, aby wrócić do poziomu sprzed pandemii, czyli do odczytów z lutego i wcześniejszych miesięcy. Główny Urząd Statystyczny oszacował, że po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu była o 0,2% wyższa niż rok wcześniej oraz 6,% wyższa niż w ubiegłym miesiącu.

Wpływ na lepsze dane miało oczywiście stopniowe odmrażania polskiej gospodarki. Jeszcze tak niedawno, bo w maju, mieliśmy do czynienia z powolnym procesem wznawiania produkcji po kwietniowych przestojach. Warto przypomnieć tutaj, że w kwietniu, produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25% względem marca.

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce. Źródło: GUS

Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek w komunikacie:

“Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji mebli – o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,8 proc., urządzeń elektrycznych – o 7,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,1 proc.”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here