Naga Markets


Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raporty dotyczące produkcji przemysłowej oraz cen produkcji (PPI). Wynika z nich, że według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych była w lutym br. o 6,9% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 7,3%) i o 1,5% niższa w porównaniu ze styczniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się natomiast na poziomie o 6,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,7% wyższym w porównaniu ze styczniem br.

Produkcja sprzedana przemysłu (przeciętna miesięczna 2015=100)
Produkcja sprzedana przemysłu (przeciętna miesięczna 2015=100) | Źródło: GUS

W stosunku do lutego ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu. Udział wartości produkcji działów przemysłu, w których odnotowano wzrost, wyniósł 88,1%.

Równocześnie dowiedzieliśmy się także, że według wstępnych danych w lutym 2019 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 0,5%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły one natomiast o 2,9%.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w latach 2017-2019 (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w latach 2017-2019 (zmiana w % do analogicznego
okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

W lutym w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny w sekcjach przemysłu z wyjątkiem cen w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, które pozostały na niezmienionym poziomie. W skali roku natomiast wzrost cen odnotowano we wszystkich sekcjach.

Polski złoty coraz droższy

Spoglądając na notowania pary walutowej dolara amerykańskiego (USD) do polskiego złotego (PLN) dostrzec można, że w skutek trwających od 7 marca 2019 roku spadków kurs nie tylko pokonał techniczne wsparcie w rejonie 3.8130 ale również wybił poniżej linii tendencji wzrostowej, co z technicznego punktu widzenia zostało przez inwestorów odebrane jako pierwszy sygnał potencjalnej zmiany nastawienia rynku.

Analizując obecną sytuację dostrzec można, że tuż po wybiciu doszło do re-testu obydwu w/w wsparć (teraz już oporów) a w ich okolicy pojawiła się silna reakcja podażowa. Fak ten sprawił, że kurs dolara w dalszym ciagu pogłębiał spadki i dotarł w rejon kolejnego, istotnego wsparcia w wysokości 3,7720, gdzie pojawiła się już (póki co niewielka) reakcja popytowa.

Jeżeli tylko obecnie testowana strefa zostanie odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania nawet kolejnej korekty wzrostowej, dla której realnym zasięgiem wydaje się w tym momencie rejon ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 50% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs dolara amerykańskiego USD do polskiego złotego PLN
USDPLN H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGBP/NZD – kolejny tydzień w zakresie świecy matki – Analiza dla początkujących
Następny artykułAkcje R22 liderem wzrostów na GPW. Spółka zyskuje 10%
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here