Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Polska inflacja CPI - wrzesień 2018Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki inflacji konsumenckiej (CPI). Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (w tym towary – o 0,5%, przy spadku cen usług – o 0,5%). W porównaniu z analo¬gicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,9% (w tym towarów – o 2,0% i usług – o 1,5%).

Polska inflacja CPI - wrzesień 2018
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego) | Źródło: GUS

​ Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem

We wrześniu 2018 r. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i warzyw, które podwyższyły ten wskaźnik po 0,09 p. proc.

Warto także podkreślić, że w sierpniu 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w dalszym ciagu znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.)

Polska inflacja CPI - wrzesień 2018
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Obawy przed spowolnieniem tłumią presję inflacyjną

W dniu dzisiejszym Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowało także Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Utrzymanie wartości wskaźnika w październiku 2018 r. na niezmienionym poziomie w stosunku do wartości sprzed miesiąca oznacza, że od czterech miesięcy wskaźnik wykazuje większych zmian. Zmniejszenie presji inflacyjnej szczególnie widoczne jest u przedstawicieli przedsiębiorstw, którzy pomimo rosnących kosztów zakupu niektórych surowców, zwiększonych kosztów pracy oraz wyższych kosztów eksploatacji maszyn i urządzeń, zaczynają coraz wyraźniej dostrzegać oznaki nadchodzącego spowolnienia. Nieco gorsza koniunktura i warunki gdy wielkość popytu jest zagrożona, nie sprzyjają podnoszeniu cen.

Spośród siedmiu składowych wskaźnika dwie działały w tym miesiącu w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, trzy pozostały obojętne z punktu widzenie kształtowania się cen w najbliższej przyszłości i dwie działały w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej.

Zobacz także: S&P podniosła polski rating do „A-” z „BBB+”. Jak reaguje PLN?

Ponownie nasiliły się oczekiwania konsumentów co do spodziewanego w najbliższych miesiącach tempa wzrostu cen. Tendencję tę obserwujemy od kwietnia br. W ostatnich badaniach ponad 75% ankietowanych konsumentów spodziewało się, wzrostu cen w najbliższej przyszłości, podczas gdy przed miesiącem odsetek ten wynosił niewiele ponad 60%. Wyraźnie zmniejszyła się natomiast grupa konsumentów, którzy spodziewają się, że ceny w najbliższej przyszłości nie zmienią się. Obecny poziom wskaźnika presji inflacyjnej konsumentów jest najwyższy od lipca 2014 roku. Na takie odczucia z pewnością miała wpływ utrzymująca się od kilku miesięcy wysoka dynamika cen niektórych produktów żywnościowych, a więc tych które stanowią znaczącą część wydatków przeciętnego „Kowalskiego”. Przykładowo, ceny warzyw w ostatnim roku skoczyły o ponad 8%, zaś drobiu, nabiału i tłuszczów o ponad 5%. Nie bez znaczenia był również ponad 15% wzrost cen benzyny. Ponadto, przedstawiciele gospodarstw domowych obawiają się wzrostu cen energii i dalszych podwyżek cen benzyny.

Istotnym czynnikiem kosztowym mającym wpływ na kształtowanie się inflacji są ceny ropy naftowej. Dla kształtowania się cen na rynku krajowym istotna jest relacja kursu złotego do zmiany cen tego surowca. Osłabienie polskiej waluty przy jednoczesnym wzroście cen ropy byłby najbardziej niekorzystnym wariantem z punktu widzenia inflacji. W ostatnim czasie ceny ropy nadal rosły, zbliżając się do 85$ za baryłkę, zaś złoty nieznacznie stracił na wartości. Zarówno kurs naszej waluty, jak również ceny ropy naftowej na światowych rynkach pozostają czynnikami podwyższonego ryzyka z punktu widzenia stabilności cen. – czytamy w raporcie.

Co dalej z USDPLN?

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że w skutek trwających niemal od tygodnia spadków kurs osunął się w okolice dość istotnej strefy wsparcia i mierzenia 50% korekty Fibonacciego. Mimo, że poziom ten nie został precyzyjnie przetestowany, to w jego okolicy pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli zatem wsparcie to zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

Notowania pary walutowej USDPLN
USDPLN H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDM BOŚ aktualizuje rekomendacje dla spółek chemicznych
Następny artykułGuten Morgen DAX 15.10.2018 – zmienność najwyższa od 6 miesięcy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here