Naga MarketsPolska-cyfrowa-waluta
Źródło: unplash.com

Za kilka lat cyfrowe waluty prawdopodobnie będą wyznaczały architekturę światowego systemu finansowego. Z takiego założenia wyszedł prezes Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Marek Dietl. W jego opinii są to nowe narzędzia globalnej rywalizacji, zarówno technologicznej, jak i finansowej. Zakłada on również, że Polska prędzej, czy później stanie przed wyborem przystąpienia do strefy euro bądź stworzenia własnej cyfrowej waluty.

  • Marek Dietl zwrócił uwagę na to, iż na naszych oczach trwa wyścig między globalnymi potęgami, które chcą osiągnąć przewagę za pośrednictwem CBDC
  • W opinii prezesa GPW waluty cyfrowe stanowią wyzwanie dla suwerenności monetarnej państw
  • Twierdzi on, że od odpowiednio wcześnie podjętych wysiłków zależy to, czy Polska weźmie udział w tej rywalizacji
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Wzmożone prace nad cyfrowymi walutami

W opinii Marka Dietla jesteśmy świadkami wyścigu między największymi światowymi potęgami dążącymi do tego, by uzyskać przewagę w handlu międzynarodowym poprzez szybkie wprowadzenie własnego CBDC. Takimi przemyśleniami podzielił się on na stronie Instytutu Jagiellońskiego.Prezes GPW podkreśla, iż zaawansowane prace nad cyfrowymi walutami trwają w niektórych krajach już od dłuższego czasu. Ponadto twierdzi, że stały się one narzędziem do rywalizacji pod względem technologicznym, jak i finansowym. 

Za mocny impuls, który zmusił wiele banków centralnych do rozmyślań nad emisją CBDC, uznaje on ruch wykonany przez giganta mediów społecznościowych, który ogłosił całemu światu, że zamierza wydać własną cyfrową walutę pod nazwą Diem (wcześniej Libra). 

Główne zalety CBDC

Polski ekonomista sugeruje, iż cyfrowe waluty niosą ze sobą wiele korzyści. Wśród nich wymienia transakcje w handlu międzynarodowym dokonywane w czasie rzeczywistym z wykluczeniem z pośrednictwa i kosztów z nim związanych, a także większą efektywność systemu. W opinii Marka Dietla taka waluta pozwoliłaby państwu na kształtowanie polityki monetarnej w zupełnie nowy sposób, integrowanie jej z polityką fiskalną oraz stymulowanie gospodarki.

„Programowalna waluta” trafiałaby bezpośrednio do wybranych gospodarstw domowych jako „helicopter money” np. z góry ustawioną datą ważności. Taką walutę można by modelować pod kątem oprocentowania i ograniczać jej zastosowanie np. wyłączyć cele negatywnie wpływające na środowisko. – twierdzi prezes GPW.

Według doktora nauk ekonomicznych ważny jest tu również temat wolności gospodarczej, jak również prawa do prywatności. W jego opinii ostateczny model cyfrowej waluty powinien być poddany dyskusji przez całe społeczeństwa. Podczas gdy dla niektórych krajów prywatność transakcji stanowi duże wyzwanie, pozostałe upatrują w nich dodatkową korzyść w postaci możliwości śledzenia swoich obywateli. Jeszcze inną kwestią, którą porusza Marek Dietl, jest utrzymanie stabilności systemu finansowego. 

Polska i jej własna waluta cyfrowa?

Prezes GPW przypuszcza, że w sytuacji, gdy za kilka lat architekturę światowego systemu finansowego wyznaczałyby cyfrowe waluty takie, jak dolar, euro, czy jen, nasz kraj stanąłby przed wyborem dołączenia do strefy euro, bądź stworzenia własnego CBDC. 

invest

Gra toczy się na poziomie utrzymania suwerenności monetarnej i możliwości swobodnego prowadzenia polityki pieniężnej. W nowym modelu waluta tradycyjna i cyfrowa funkcjonowałyby równolegle, a bank centralny miałby pełną kontrolę nad bazą i polityką monetarną, mógłby nie tylko obronić pozycję złotego, ale stworzyć warunki do jego ekspansji. wyjaśnia Marek Dietl.

W alternatywnym scenariuszu na szali znajdowałaby się utrata kontroli nad strefą monetarną. Ekonomista ten twierdzi, iż cyfrowe waluty mogą być postrzegane, jako atrakcyjniejsze od pieniądza tradycyjnego zarówno przez biznes, jak i zwykłych Polaków. 

Prezes GPW wspomniał także o wysokich kompetencjach polskich informatyków, zaznaczając, że nie bez powodu znajdują się oni w czołówkach rankingów. Jednocześnie przyznał, iż bez odpowiednio wcześnie podjętych działań w kierunku emisji CBDC, Polska, mimo posiadania wykwalifikowanych osób może oddać swoje miejsce w tej rywalizacji walkowerem.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here