Naga MarketsKurs złotego osłabnie przez historycznie niskie stopy NBP, prognozuje TDSEkonomiści z TD Securities wskazują, że Narodowy Bank Polski (NBP) ponownie zaskoczył rynkowy konsensus, obniżając stopy o 40 pb do 0,1%. Mimo to polski złoty gwałtownie zyskał w ostatnich sesjach, opartych o zaufanie inwestorów do szybkiego ożywienia gospodarczego. Jednak w ocenie analityków TDS, słabość złotego powinna powrócić w najbliższych tygodniach. Kurs EURPLN spadł w minionym tygodniu z 4,50 zł do 4,41 zł, kończąc tydzień w okolicach 4,45 zł.

Decyzja NBP uderzy w złotego (PLN)?

NBP postanowił obniżyć stopę bazową o 40 pb do 0,1% wbrew naszej opinii i jednomyślnemu konsensusowi co do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Ogółem NBP obniżył stopę bazową o 140 pb od początku sytuacji kryzysowej Covid-19. Ponadto NBP zainicjował swój pierwszy program QE – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
NBP, Narodowy Bank Polski i kursy walutEksperci twierdzą, że czwartkowa obniżka jest najprawdopodobniej ostatnią z tego cyklu i powinna ona zamknąć zestaw środków zapobiegawczych wprowadzonych w celu zrekompensowania pogarszających się warunków gospodarczych w Polsce i za granicą. W ich ocenie stopa bazowa prawdopodobnie pozostanie na poziomie 0,1% przez resztę roku, chyba że perspektywy gospodarcze pogorszą się znacznie bardziej, niż się obecnie oczekuje.

Mimo że złoty pozostawał względnie stabilny od końca marca, a umocnił się dość wyraźnie od trzeciego tygodnia maja, oczekujemy, że może się osłabić w nadchodzących tygodniach. Ten pogląd jest szczególnie poparty w świetle ostatniej decyzji NBP – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zgodnie z danymi opublikowanymi 26 maja, agencja Fitch postanowiła znacznie obciąć prognozy dynamiki polskiego PKB w 2020 roku, z dotychczasowego poziomu 1,7% do 3,2%.

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły w maju 2020 r. w stosunku do maja 2019 r. o 2,9%, a w stosunku do kwietnia 2020 r. jedynie o 0,2%. Oznacza to, że w wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajduje się już zaledwie 0,4 p.proc powyżej celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here