Naga MarketsPolska (nie) wiedza o finansach. Jakie błędy finansowe najczęściej popełniają Polacy?Inwestowanie, szczególnie w okresie coraz wyższej inflacji, potrafi uchronić portfel przed utratą wartości. Jednak do tego niezbędna jest wiedza, która uchroni nas przed kardynalnymi błędami, w przeciwnym wypadku możemy sporo stracić. Niestety aktualna wiedza finansowa Polaków jest zdecydowanie zbyt niska, wskazuje Marcin Iwuć na kanale Comparic24.

Te artykuły również Cię zainteresują
Polacy mało wiedzą o finansach

– Moim zdaniem jest ona cały czas niska i za niska, ale nie jesteśmy tutaj jakimś ewenementem. Myślę, że wiedza finansowa większości osób w większości krajów jest zbyt niska, bo po prostu nie uczą nas tego w szkołach. – słyszymy na antenie Comparic24.

Zobacz również: Indeks WIG Banki zyskał w maju ponad 17%. SN odsuwa groźbę kredytów frankowych

W związku z tym, że wiedza finansowa naszego społeczeństwa jest na poziomie niezadowalający, to gość programu, Marcin Iwuć (laureat nagrody Invest Cuffs 2021), stara się docierać z wiedzą do jak najszerszego grona, m.in. za sprawą blogu „Finanse bardzo osobiste”. Jak wskazuje, celem tego działań jest sprawienie, aby pieniądze nie były w naszym kraju problemem, a jedynie narzędziem do realizacji swoich celów i marzeń.

Największe błędy Polaków

Największym problemem wśród polskiego społeczeństwa, według gościa Comparic24, jest często inwestowanie pieniędzy, których nie powinni oni inwestować, czyli jeśli posiadają oni długi konsumenckie (np. kredyty ratalne), to powinni oni w pierwszej kolejności pozbyć się tych długów, gdyż jest to inwestycja o pewnej stopie zwrotu (im szybciej spłacimy, tym mniej odsetek zapłacimy), która obniża ryzyko w codziennym życiu.

Również inwestowanie w przypadku braku tzw. poduszki bezpieczeństwa nie jest do końca rozważne, ponieważ może zdarzyć się tak, że będzie on zmuszony w popłochu zamykać swoje pozycje ze stratą. Dlatego też nie zaleca się inwestowania „pod kurek”, czyli do ostatniej posiadanej złotówki. Posiadanie oszczędności na „czarną godzinę” jest czymś racjonalnym.

– Nie wystarczy obejrzeć kilku kanałów na YouTube, nie wystarczy, że ktoś poklepie nas po ramieniu i powie: to świetna inwestycja, będzie pan zadowolony. Trzeba dobrze rozumieć gdzie nasze ciężko zarobione pieniądze lokujemy, w jakie klasy aktywów, dlaczego to robimy. – podkreśla Marcin Iwuć.

invest

W czym wyróżniamy się na plus?

– Cały czas poziom zadłużenia, w porównaniu z krajami anglosaskimi, jest relatywnie niski i bardzo mnie to cieszy. Ja robię co mogę, żeby wszystkim tłumaczyć, że pożyczanie pieniędzy, po to, by wydawać je na dobra konsumpcyjne, to jest zła a wręcz głupia decyzja finansowa. Więc pod tym względem dość dobrze sobie radzimy. – twierdzi gość programu Comparic24.

Jednocześnie wskazać można, że cechujemy się bardzo dużym brakiem zaufania do rynku kapitałowego. Choć ubiegły rok przyciągnął istną lawinę nowych inwestorów indywidualnych, to jednak wiele osób ma bardzo negatywne podejście do inwestowania, przede wszystkim za sprawą OFE, która to była obciążona decyzjami natury politycznej.

Czy to dobry moment na inwestowanie?

– Próby przewidzenia tego czy jesteśmy w dobrym momencie na rynku dla 99,9% osób są skazane na porażkę. Nawet jeżeli trafimy jeden, dwa czy nawet 5 razy, to 6 przypadek, kiedy popełnimy błąd, wymiecie te wszystkie zyski. Dużo rozsądniej jest oprzeć inwestowanie na bardzo prostym założeniu. Żyjemy w erze pieniądza fiducjarnego, pieniądza, który cały czas jest drukowany, który z definicji z roku na rok będzie tracił na wartości, co zresztą cały czas obserwujemy. W związku z tym wystarczy zbudować sobie portfel z innych aktywów, takich które w długim terminie zawsze zachowywały się lepiej niż pieniądz papierowy. – wskazuje Marcin Iwuć.

Jak inwestować na emeryturę?

Inwestowanie w emeryturę to bardzo ważny aspekt. Obecna wysokość polskich świadczeń jest niska, a prognozy na przyszłość są (dyplomatycznie rzec ujmując) nie najlepsze. Według wyliczyć prezentowanych przez oficjalne instytucje (np. GUS), stopa zastąpienia w przyszłości spadnie do zaledwie ok. 25%, czyli emerytura wyniesie zaledwie 1/ 4 naszej ostatniej pensji.

Warto więc zawczasu zainteresować się dodatkowym oszczędzaniem, szczególnie że możliwe jest skorzystanie z dedykowanych do tego instrumentów jak IKE i IKZE. Obydwa oferują preferencyjne ulgi podatkowe, w tym m.in. brak podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). W przypadku IKZE możliwe są również odliczenia od podatku dochodowego (jednak w chwili wypłaty płacimy ryczałtowy podatek 10%). Generalnie dostępne są instrumenty, które zachęcają nas do odkładania na emeryturę poprzez ulgi podatkowe.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc kurs | złotówki | eurocash kurs | bitcoin informacje | wartosc dolara | s&p 500 notowania | euro/usd |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here