Naga MarketsPlik banknotów o nominale 100 złotych (PLN) zwniięty gumkąEuropejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował najnowsze dane dotyczące dynamiki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w strefie euro, Unii Europejskiej oraz poszczególnych krajach członkowskich. Z raportu tego wynika, że inflacja w Polsce jest najwyższa w całej Unii Europejskiej.

Inflacja w Polsce najwyższa w UE

Według metodologii unijnej (HICPI*), ceny dóbr i usług wzrosły w październiku br. w stosunku do października 2019 r. aż o 3,8 proc., co jest najwyższym wynikiem w Europie.

Z raportu Eurostatu wynika, że roczna stopa inflacji w całej Unii Europejskiej wyniosła 0,3 proc. W tym samym czasie, w strefie euro odnotowano deflację. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grupie 19 państw członkowskich UE, których walutą jest euro spadły średnio o 0,3 proc.

Eurostat wskazuje także, że w porównaniu z wrześniem, roczna inflacja spadła w piętnastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w dwóch, a wzrosła w dziesięciu.

Najniższą inflację odnotowano w Grecji (-2,0 proc.), Estonii (-1,7 proc.) i Irlandii (-1,5 proc.). Najwyższą inflację odnotowano natomiast w Polsce (3,8 proc.), na Węgrzech (3,0 proc.) i w Czechach (2,9 proc.).

Warto tu jednak zwrócić uwagę, że roczna inflacja na Węgrzech i w Czechach spadła z odpowiednio z 3,4 proc. oraz 3,3 proc. raportowanych przed miesiącem, podczas gdy dynamika wzrostu cen w Polsce utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Czytaj dalej >Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara traci 5. sesję z rzędu. USD/PLN spada do 3,76 zł
Następny artykułUnimot planuje wypłatę dywidendy na poziomie 30% jedn. zysku netto za 2020 rok
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here